SZKOLENIE BLISKO TRZYSTU TERYTORIALSÓW Z WARMII I MAZUR

Blisko trzystu Terytorialsów z 4 Warmińsko-Maurskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęło 15 września br. szkolenie zintegrowane trwające 14 dni. Przez tydzień ćwiczyli na poligonie w Wędrzynie. Terytorialsi z Warmii i Mazur trenowali m.in. zajmowanie stanowisk ogniowych i strzelanie w natarciu.  Szkolenie zakończył egzamin, a jego termin był wyjątkowy, bo przypadł w święto Wojsk Obrony Terytorialnej.

Jako pierwsi z województwa warmińsko-mazurskiego do Wędrzyna pojechali Terytorialsi z 41 Batalionu Lekkiej Piechoty w Giżycku i 42 Bataliony Lekkiej Piechoty w Morągu. Na poligonie w Wędrzynie spędzili tydzień.

Każdy Terytorials, raz w roku, przechodzi szkolenie zintegrowane, które poza szkoleniami podstawowymi, wyrównawczymi oraz rotacyjnymi, jest jedną z form szkolenia każdego żołnierza OT.  Szkolenie zintegrowane trwa nieprzerwanie 14 dni i prowadzone jest na obiektach poligonowych.

„Szkolenie podsumowuje cykl szkoleń indywidualnych i weryfikujemy umiejętności Terytorialsów. Żołnierze w pierwszym tygodniu szkolili się na poligonach w swoim regionie. Drugi tydzień to intensywne szkolenie w Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie” – podkreśla dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Mirosław Bryś. „Szkolenie zakończył egzamin w formie pętli taktycznej, po której żołnierze rozpoczęli szkolenie specjalistyczne” – dodaje dowódca.

Data egzaminu była wyjątkowa – 27 września symbolizuje początek organizowania ruchu oporu przeciwko okupantowi. Tego dnia, 80 lat temu, powstało Polskie Państwo Podziemne, jedyna w skali światowej organizacja, w której mimo terroru okupanta funkcjonowały wszystkie organy państwowe, zarówno cywilne, jak i wojskowe. „27 września od roku jest również szczególnym dniem dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, ponieważ tego dnia obchodzimy swoje święto” – zaznacza dowódca brygady.

Każdy dzień na poligonie wypełniony jest zajęciami realizowanymi zarówno w dzień, jak i w nocy. Szczególny nacisk położony jest na wyszkolenie strzeleckie. „Żołnierze zaczynają szkolenie o świcie. Po krótkiej zaprawie zajęcia na strzelnicy, działania w terenie zurbanizowanym, patrolowanie, ewakuacja z pola walki” – zaznacza dowódca 42 Batalionu Lekkiej Piechoty w Morągu, ppłk Mirosław Tołodziecki. „To pierwsze ćwiczenie Terytorialsów z Warmii i Mazur na poligonie w Wędrzynie. W warunkach poligonowych kontynuujemy szkolenie, które realizowaliśmy na obiektach wojskowych w województwie warmińsko-mazurskim podczas szkoleń rotacyjnych” – dodaje dowódca 41 Batalionu Lekkiej Piechoty w Giżycku, ppłk Artur Tomaszewski.

Terytorialsi spędzili kilkadziesiąt godzin w terenie, walcząc z własnymi słabościami. „Codzienne pobudki o 5 rano, ciężkie buty, kamizelka, mundur, maska przeciwgazowa, hełm, broń, a do tego ciężki plecak. Z tym całym ekwipunkiem ruszaliśmy na kilkanaście godzin w teren” – opowiada szer. Dorota Karbowska.

Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Wędrzyn to obiekt idealny do szkoleń. Unikalny na skalę europejską Centralny Ośrodek Zurbanizowany, pozwalający na ćwiczenie walki w terenie zurbanizowanym, czy strzelnice bojowe do prowadzenia strzelań piechoty to tylko niektóre z obiektów na których żołnierze doskonalili umiejętności. Nie zabrakło też zajęć na strzelnicy nocą. „Strzelanie było bardzo dobrze zorganizowane. Od Samego początku wiedzieliśmy co mamy robić i jakie są nasze zadania” – podkreśla szer. Adrian Józefowicz. „Pierwszy raz miałem okazję strzelać w warunkach nocnych i nie ukrywam, że było to wyzwanie. Dobrze sobie poradziliśmy. Mogliśmy liczyć na wsparcie instruktorów i kierownika strzelania. Cenne wskazówki ułatwiły nam zadanie” – dodaje.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.