VII RAJD ŚLADAMI SKAUTOWEJ LASKI

W dniach 22-24 kwietnia na terenie Morąga i okolicznych miejscowości odbył się VII Rajd Śladami Skautowej Laski. Jego organizatorami byli: Komenda Hufca ZHP Morąg, 4 Morąska Drużyna Harcerek „AKMAN” im. Olgi Drahonowskiej oraz Urząd Miejski w Morągu. Kadra rajdu: komendant rajdu – phm. Katarzyna Dutkowska, oboźna – dh. Aleksandra Leonowicz, kwatermistrz -dh. Mariusz Urbański.

W tym roku rajd skupiał 12 patroli, co dało 135 harcerzy z woj. warmińsko-mazurskiego (Gołdap, Olsztyn, Dywity, Nidzica, Ostróda, Morąg, Elbląg, Małdyty)oraz z województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Formuła rajdu obejmowała zasady zespołowej rywalizacji, przemienności elementów i konieczności pokonywania zadań specjalnych. Stworzyła ona dla uczestników – osób poszukujących nietuzinkowych wyzwań – bardzo atrakcyjną ofertę.
W czasie rajdu uczestnicy mieli do pokonania około 20-sto kilometrową trasę. Należało ją pokonać w dwóch etapach, bez jakiejkolwiek pomocy osób trzecich oraz bez wykorzystywania środków transportu. Z plecakiem na plecach należało wykonać po drodze różne zadania, takie jak m.in.: przecinanie drewnianego pieńka na czas, złożenie roweru do jazdy, postawienie i złożenie namiotu (dużej dziesiątki) na czas czy szukanie poukrywanych rzeczy.

Trasa rajdu prowadziła głównie przez tereny niezabudowane, lasy i bezdroża gminy Morąg. Uczestnicy mogli zapoznać się z pięknymi zakątkami, często były to miejsca nienoszące śladów ingerencji człowieka. Celami imprezy były: integracja i wymiana doświadczeń między środowiskami, sprawdzenie swoich umiejętności oraz sprawności i wytrzymałości, promocja walorów turystycznych gminy Morąg, kształtowanie postaw przyjaznych środowisku, popularyzacja turystyki pieszej jako formy aktywnego wypoczynku oraz dobra zabawa w harcerskim gronie.
W czasie rajdu istniała możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju warsztatach rozwijających posiadaną już wiedzę i umiejętności.

Jednym z ważniejszym wydarzeń w czasie trwania rajdu było świeczkowisko, które oficjalnie rozpoczęło obchody 70-lecia harcerstwa na ziemiach morąskich. Na tę część rajdu przybyli zaproszeni wcześniej goście, instruktorzy, którzy przez wiele lat czynnie uczestniczyli w tworzeniu hufca, wcześniejsi komendanci oraz przyjaciele harcerstwa, którzy wspierają morąskich harcerzy na każdym kroku ich działalności.

Zwycięzcami VII Rajdu Śladami Skautowskiej Laski zostali:

1. 45 Drużyna Harcerzy KRAAL z Morąga
2. 4 Morąska Drużyna Harcerek AKMAN im. Olgi Drahonowskiej
3. 19 Morąska Drużyna Harcerska OGNISTE MRÓWKI

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.