W LOKALNYCH LASACH UDAŁO SIĘ ZLIKWIDOWAĆ 128 WNYKÓW

Na początku marca na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie przeprowadziliśmy akcję „Wnyk”. Dzięki zaangażowaniu leśników i przedstawicieli innych służb – udało się odnaleźć i zlikwidować 128 wnyków.

W tegorocznej akcji szukania wnyków wzięło udział 281 uczestników. Znaleźli oni a następnie zniszczyli 128 wnyków. To mniej niż w ubiegłym roku, lecz wynik nadal wskazuje, że problem wnykarstwa jest poważny.

Celem akcji „Wnyk” było ustalenie prawidłowej oceny zagrożenia tą formą kłusownictwa. Lasy Państwowe od szeregu lat prowadzą działania profilaktyczne w tym kierunku i obecnie liczba likwidowanych wnyków na terenie olsztyńskich lasów kształtuje się przeciętnie w zakresie 300-400 sztuk rocznie (w 2017 roku 312 wnyków).

Od 2011 roku do chwili obecnej podczas corocznie prowadzonych działań „Wnyk” przez leśników i pracowników służb porządku publicznego zlikwidowano ponad 1500 wnyków. To bardzo dużo. Dzięki wspólnym inicjatywom i akcjom skuteczniej można walczyć z zagrożeniem kłusownictwa. Nie zawsze bowiem wiadomo, kto zakłada wnyki, a trudno złapać sprawcę na gorącym uczynku. A już złapany kłusownik to mały sukces. Niezaprzeczalnym jednak jest, że proceder wnykarstwa wzrasta, wraz z wzrostem bezrobocia. Natomiast nasza praktyka wskazuje na lokalny charakter występowania, niejednokrotnie jest to forma tradycji przekazywana z ojca na syna. Po ustaleniu i zatrzymaniu sprawcy, który się tym zajmuje, najczęściej problem całkowicie zanika, ale czasem tylko na kilka lat. Należy pamiętać, że jeden wnykarz potrafi pozostawić po sobie kilka-, kilkadziesiąt wnyków, które znajdujemy często po jakimś określonym czasie. W związku z tym systematycznie prowadzimy poszukiwania na terenach zagrożonych wnykarstwem.

Poprzez media apelujemy o zwracanie uwagi problematykę wnykarstwa, a do kłusowników o zaprzestanie tego procederu, ponieważ zwierzę złapane we wnyki ginie w straszliwych męczarniach.

A dopóki znajdowane będą wnyki koniecznością będzie kontynuowanie i ponoszenie wysiłków z naszej strony w celu przeciwdziałania procederowi.

źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.