WSPÓŁPRACA ŁUKTY Z MAZOWIECKĄ GMINĄ

W sobotę, 8 kwietnia w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Łukcie, Wójt Gminy Zawidz – Dariusz Franczak podpisał wraz z Robertem Malinowski – Wójtem Gminy Łukta umowę współpracy w dziedzinie kultury. W południe delegacja mieszkańców, urzędników, sołtysów i radnych przyjechała z Zawidza do Łukty.

W Gminnym Ośrodku Kultury doszło do pierwszego oficjalnego spotkania obu włodarzy gmin. Wójt Gminy Łukta przywitał serdecznie wójta Gminy Zawidz i oprowadził delegację gminy Zawidz po miejscowości. Pomagała mu w tym licencjonowana przewodniczka po Warmii i Mazurach. Zawidzanie zwiedzili – Fundację Rozwoju Regionu Łukta, stadion oraz kościół. Na końcu powrócono do GOK-u i oprowadzono po nowym budynku wybudowanym ze wsparciem środków unijnych. Dyrektor GOK Anna Czubkowska pokazała jak funkcjonuję biblioteka, sala muzyczna oraz sala kominkowa – na której zorganizowano kiermasz wielkanocny z rękodziełem artystycznym. Największe wrażenie na delegacji z Zawidza zrobiła sala kino – widowiskowa, na której odbyła się uroczysta gala podpisania umowy o współpracy partnerskiej. Gale poprowadzili ze strony gminy Łukta – Anna Czubkowska, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, a gminę Zawidz reprezentował Marcin Jędrzejak – przywitano zgromadzonych gości, następnie głos zabrał Wójt Gminy Łukta Robert Malinowski, który przywitał wszystkich zebranych, a w szczególności delegację z Zawidza z Wójtem Dariuszem Franczakiem na czele. Podziękował władzom gminy za chęć współpracy i życzył obu samorządom dobrej współpracy.

Następnie zaproszono na scenę Wójta Gminy Zawidz by oficjalnie podpisać umowę. Po parafowaniu umowy wójtowie wręczyli sobie podarunki. Wójt Zawidza Dariusz Franczak wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Zawidz Jarosławem Gizińskim przekazali 2 metrową rzeźbę artysty rzeźbiarza z Zawidza – Krzysztofa Krajewskiego, przedstawiającego „Siewcę”, który powstał podczas zeszłorocznego pleneru. Na rzeźbie wyrzeźbiono tabliczkę z napisem „Dar Mieszkańców Gminy Zawidz dla Mieszkańców Gminy Łukta”. Przyjmując dar Wójt Gminy Łukta zapewnił, że znajdzie dla niej godne miejsce w miejscowości. Następnie władze z Zawidza przekazali dwie rzeźby barki „Kasztelan”, które są zawidzkim produktem promującym rzeźbiarstwo i Zawidz oraz dwa obrazy przedstawiające motyw ludowy oraz zabytkowy kościół w Zawidzu (obie prace powstały podczas pleneru).

Wójt Robert Malinowski wraz z Przewodniczącą Gminy Łukta Martą Drozdowską podarował piękny rysunek na kamieniu przedstawiający miejscowy kościół oraz ładnie wykonany obraz i zestaw książek z dedykacją miejscowego pisarza. Przekazano także od mleczarni EkoŁukta produkty mleczarskie. Towarzyszyła temu wyjątkowa chwila. Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawidzu ustawiona na scenie odegrała hejnał Zawidza! Zrobiła to po raz pierwszy. Najpierw trębacze, a następnie włączyła się cała orkiestra. W Łukcie po raz pierwszy odegrano hejnał skomponowany przez kapelmistrza zawidzkiej orkiestry Jarosława Gizińskiego. Po części oficjalnej rozpoczęła się gala artystyczna. Rozpoczął ją występ miło przyjętej i budzącej zachwyt wśród publiczności Orkiestry Dętej OSP Zawidz, która uraczyła gości wykonaniem kilku znanych przedwojennych szlagierów w ciekawych aranżacjach. Po nich na scenę weszła młodzież

z Zespołu Ludowego „Zawidzanie”, zapewniając zgromadzonym dawkę ludowych przyśpiewek i tańców. Następnie przed swoją publicznością zaprezentował się Żeński Chór Kameralny skupiający mieszkanki gminy Łukta, który zaprezentował w swoim występie znane przeboje w chóralnym brzmieniu. Na koniec występów artystycznych zaprezentował się ponownie Zespół Ludowy „Zawidzanie” racząc mieszkańców Łukty ludowymi tańcami – między innymi „Krakowiakiem”. Na zakończenie na scenę ponownie weszli obaj wójtowie – Dariusz Franczak podziękował mieszkańcom Łukty, jak i władzą samorządowym za miłe

i serdeczne przyjęcie i chęć współpracy. Zaprosił Wójta jak i radnych oraz mieszkańców Łukty do rewizyty w Zawidzu. Zaproszenie zostało przyjęte.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.