WSZYSTKO O UBEZPIECZENIU ZDROWOTNYM

Wszystko o dobrowolnym ubezpieczeniu zdrowotnym

Jeśli z jakiegoś powodu nie obejmuje nas powszechne ubezpieczenie zdrowotne, możemy w każdej chwili do niego przystąpić. Zyskamy spokój i bezpieczeństwo w razie choroby oraz unikniemy pokrywania kosztów pomocy medycznej z własnej kieszeni.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne jest dla osób, które nie mają aktywnego tytułu ubezpieczenia zdrowotnego (np. umowy o pracę), nie zostali zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, przebywają na urlopie bezpłatnym oraz wolontariuszy. Do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego mogą przystąpić także cudzoziemcy, którzy mieszkają w Polsce i przebywają tu m.in. na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy lub stały, studenci, doktoranci, czy absolwenci, którzy odbywają w Polsce obowiązkowy staż, a nie posiadają obywatelstwa państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego EFTA (Islandia, Liechtenstein, Szwajcaria i Norwegia).

Ryzyko braku ubezpieczenia zdrowotnego

Jeśli nie mamy ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku nagłych zdarzeń losowych, jak choroba, czy wypadek, za udzieloną pomoc medyczną będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Jak wysokie mogą to być kwoty, wystarczy przytoczyć przykłady. I tak na ponad 29 tys. zł wycenione jest leczenie ostrej niewydolności krążenia, leczenie średniego oparzenia z zabiegiem chirurgicznym może wynieść przeszło 64 tys. zł, a wycięcie pęcherzyka żółciowego – co najmniej 6 tys. zł.

Właśnie dlatego warto zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. – Ubezpieczając dobrowolnie siebie i członków swojej rodziny, zyskujemy pełen dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów za leczenie czy zlecane badania specjalistyczne. Co więcej, dzięki dobrowolnemu ubezpieczeniu, mamy prawo do Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego – informuje Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Kiedy przystąpić do ubezpieczenia?

Najlepiej zrobić to jak najszybciej. Jeśli przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek trwa mniej niż 3 miesiące, opłacamy składkę zdrowotną i nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów. Gdy przerwa w ubezpieczeniu będzie trwała powyżej 3 miesięcy – trzeba będzie uiścić opłatę dodatkową. Im dłuższa przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym, tym wyższa opłata dodatkowa przy podjęciu dobrowolnego ubezpieczenia.

Zgłoszenie krok po kroku

Zgłoszenie do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego następuje po złożeniu wniosku wraz z oświadczeniem. Formularz jest dostępny na stronie internetowej nfz.gov.pl, w zakładce „Dla Pacjenta”.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.