Przez ostatnie dwa tygodnie Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie prowadziła akcję skierowaną do pracowników terenowych miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej (MOPS, GOPS) z terenu powiatu.
Funkcjonariusze sekcji kontrolno – rozpoznawczej KP PSP w Ostródzie przedstawili, na jakie zagrożenia związane z bezpieczeństwem pożarowym powinni zwrócić uwagę pracownicy MOPS i GOPS w czasie odwiedzania swoich podopiecznych oraz w czasie prowadzenia wywiadów środowiskowych. Wskazali w jaki sposób powinien być składowany opał, jakie symptomy mogą świadczyć o nieodpowiednim stanie technicznym instalacji ogrzewczych w domach.
Przedstawione zostały sposoby szybkiej oceny bezpieczeństwa pożarowego w domach, jakie pozornie błahe ślady mogą wskazywać, że w danym lokalu mieszkalnym istniej ryzyko wystąpienia pożaru lub zatrucia czadem. Udzielono instruktarzu jaką drogą i w jak najszybszy sposób należy powiadomić odpowiednie instytucje o występującym niebezpieczeństwie. Ponadto przedstawiona została zasada działania czujki tlenku węgla. Jakie korzyści i gwarancje bezpieczeństwa daje domownikom zamontowanie tego prostego urządzenia, które wykrywa „cichego zabójcę” – czad.
tekst: G. Różański, zdjęcia: A. Stępka
Źródło: PSP Ostróda