ZMARŁ JAN DĄBROWSKI – PUBLICYSTA, PISARZ, NAUCZYCIEL FIZYKI

Jan Dąbrowski urodził się na Wołyniu w roku 1942.

Był doktorem fizyki, publicystą, pisarzem, wiceprezesem Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W latach 70-tych był nauczycielem w ZSZ w Ostródzie.

Do Ostródy przyjechał w1945 roku wraz z matką i starszym rodzeństwem. Ojciec dołączył do nich po kilku miesiącach. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Ostródzie. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskując dyplom magistra.

1973 r. skonstruował wraz z uczniami Zespołu szkół Zawodowych w Ostródzie pierwszy w Polsce laser szkolny oraz zestaw do wykonywania hologramów. W 1979 r. obronił pracę doktorską z fizyki na Uniwersytecie Łódzkim. Tematem rozprawy było zastosowanie lasera helowo-neonowego w nauczaniu optyki. Opublikował liczne prace dotyczącego optyki światła laserowego.

Publikował w czasopismach w Polsce, Algierii i Wielkiej Brytanii, w tym w „Physics Education” wydawanym w Londynie. Pracował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie na stanowisku adiunkta, później jako asystent na uniwersytecie w Mosulu (Irak) i na stanowisku docenta w Tlemsen (Algieria).

Po powrocie do Polski pisał liczne artykuły o islamie i wczesnym chrześcijaństwie (Posłaniec Warmiński i inne pisma regionalne).

Książki:

  • Szeherezada, 2000 – książka o Algierii
  • Miejsce na ziemi, 2005 – książka o Ostródzie
  • Zaczęło się w roku 1954 … to już 60 lat polskiej Ostródy,
  • Zaułki natchnione poezją, 2006, zbiorowy tomik wierszy
  • Ostródzianie o swoim mieście, 2007, praca zbiorowa
  • Siedem wieków Łukty. 600-lecie kościoła, 50-lecie parafii Matki Boskiej Częstochowskiej,
  • Dąg. 630-lecie wsi, we współpracy z Bożeną Pawełczyk,

Foto wyróżniające: Telewizja Mazury

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.