ZMIENIA SIĘ SYSTEM RATOWNICTWA MEDYCZNEGO W REGIONIE

Od 1 kwietnia będzie działało konsorcjum złożone z podmiotów publicznych. W jego skład wchodzą głównie szpitale powiatowe i Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego, która będzie liderem konsorcjum.

Co to zmieni? Czy zmiany odczują pacjenci?

W skład konsorcjum wchodzą 22 publiczne podmioty. Oznacza to, że ratownictwa nie będą już prowadzić prywatne firmy, a w regionie były wcześniej dwa takie przedsiębiorstwa. Wszystkie podmioty złożyły swoje oferty, które zostały rozstrzygnięte.

Dzięki temu od 1 kwietnia zespoły ratunkowe wyjadą do pacjentów, a sama zmiana oznacza wyłączenie, w nocy z 31 marca na 1 kwietnia, działającego obecnie systemu wspomagania dowodzenia państwowego ratownictwa medycznego. W ciągu kilkudziesięciu minut zostanie uruchomiony nowy system, na którym będą pracowały wszystkie podmioty ratownictwa.

Pacjenci tej zmiany nie powinni odczuć, bo jest to tylko reorganizacja systemu, która ma przynieść m.in. oszczędności. Pieniędzy na system ratownictwa ma być więcej. NFZ podpisał kontrakt z konsorcjum na 72 miliony złotych na 9 miesięcy. To wzrost finansowania ratownictwa medycznego w regionie o około 10 milionów złotych.

Na Warmii i Mazurach działa teraz 80 zespołów ratownictwa, w tym 5 sezonowych wodnych.

Źródłó: Radio Olsztyn

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.