WIELKA SIATKÓWKA WRACA DO STARYCH JABŁONEK!

Stało się. Po dziesięciu latach międzynarodowa siatkówka wraca do Starych Jabłonek na plażę Hotelu Anders, do miejsca gdzie atmosfera zawsze była wyjątkowa – tysiące roztańczonych kibiców, pełne trybuny i zabawa często kończąca się nad ranem. Stare dobre czasy.

Tegoroczny turniej będzie spod nieco innego szyldu, to już nie będzie World Tour jak przed laty, a jego pośrednia kontynuacja Beach Pro Tour Challenge. Impreza odbędzie się 30 maja i zakończy 2 czerwca. Wiele wskazuje, że możemy być spokojni o poziom rywalizacji, ponieważ wiosenne zmagania w Starych Jabłonkach będą jedną z ostatnich szans na kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Z pewnością na nasze lokalne podwórko przyjadą jedni z najlepszych siatkarzy i siatkarek na świecie.

Przypominamy, że pierwsza edycja zawodów rangi World Tour odbyła się w Starych Jabłonkach w 2004 roku. Poziom organizacji i atmosfera szybko zrobiły duże wrażenie na FIVB (Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej) i lokalna społeczność mogła się cieszyć tą niesamowitą imprezą przez 10 kolejnych lat. Zwieńczeniem tego święta siatkówki i dobrej zabawy była organizacja Mistrzostw Świata w 2013 roku, kiedy to niemal całe Stare Jabłonki zamieniły się w swego rodzaju ”wioskę olimpijską”, wówczas do miejscowości można było wjechać tylko z odpowiednią przepustką (np. mieszkańca) lub biletem wstępu na wydarzenie. Te mistrzostwa były ogromnym organizatorskim wysiłkiem i też kosztem jaki poniósł Hotel Anders. Były to czasy, kiedy o Starych Jabłonkach i Mazurach słyszał każdy fan siatkówki, we wszystkich zakątkach świata.

Sielanka zakończyła się w momencie gdy nie udało się organizatorom pozyskiwać finansowania, które spięło by budżet. Wówczas wszyscy fani ,,Łorld Turu” musieli zacząć obchodzić się smakiem i odzwyczajać się od wyczekiwania na kolejną edycję imprezy.

Na koniec jeszcze nieco więcej o nowym formacie. W 2022 roku nastąpiła reforma międzynarodowych rozgrywek siatkówki plażowej. Zawody rangi World Tour zastąpił Pro Tour, który podzielono na trzy kategorie: Elite (najwyższa – 9 turniejów), Challenge (średnia – 8 turniejów) i Future (najniższa – 24 turnieje).

Jak wspomnieliśmy, turniej który zostanie rozegrany nad jeziorem Szeląg Mały, zaliczany jest do kategorii Challenge. Czekamy i widzimy się w Starych Jabłonkach pod koniec wiosny.

A tak było jedenaście lat temu:

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.