SUPER BABKI I PROJEKT NA RZECZ PRZYRODY

Koło Gospodyń Wiejskich w Wielkim Dworze SUPER BABKI wspólnie z Fundacją Rzecz Społeczna z Katowic zrealizowało proekologiczny projekt na rzecz przyrody, środowiska oraz społeczeństwa obywatelskiego.

Współpraca odbyła się na zasadzie organizacji dwóch wydarzeń za pomocą metody organizowania społecznościowego, które zakłada współpracę na poziomie lokalnym.

Pierwsze działanie odbyło się dnia 25.03.2023 r. z okazji Światowego Dnia Wody. W realizacji zadania wzięły udział dzieci, młodzież oraz dorośli, którym nie jest obojętne w jakim otoczeniu mieszkamy. Działanie polegało na uprzątnięciu terenu wokół świetlicy wiejskiej, ustawieniu zbiornika na deszczówkę oraz spotkaniu przy pierwszym w tym roku ognisku.

Frekwencja przerosła oczekiwania, okazało się że środowisku lokalnemu brakowało wspólnych spotkań i chętnie włączyło się w podjęcie wspólnych, ekologicznych działań na rzecz środowiska i lokalnej przestrzeni. Zbiornik do gromadzenia deszczówki został umiejscowiony w punkcie gdzie gromadzi się woda, w miejscu blisko naszych świetlicowych rabatek. Roślinność posadzona na terenie świetlicy wiejskiej cechuje się różnorodnością gatunków, flora ma także charakter miododajny i przyjazny dla dzikich owadów. Wydarzenie było okazją do aktywizacji społeczności lokalnej, w tym dzieci i młodzieży.

Drugie wydarzenie w ramach otrzymanego grantu i nawiązania współpracy odbyło się dnia 10.05.2023 r., po okresie w którym występują przymrozki gruntowe. Działanie polegało na upiększaniu części wspólnych przestrzeni publicznej nowymi nasadzeniami kwiatów oraz nasionami roślin sprzyjających dzikim owadom m.in. nasturcji, cynii i aksamitki.

Kwiaty zostały  posadzone w doniczkach i ozdobiły parapety świetlicy wiejskiej. Wydarzenie zintegrowało głównie kobiety, młodzież oraz dzieci.

Działania odbyły się w ramach programu społecznego „W kole natury” który ma na celu wspólne działanie kobiet z kół gospodyń wiejskich na rzecz przyrody w swojej „małej ojczyźnie” oraz pielęgnowanie tradycji obecnych od pokoleń wśród kobiet – tradycję dbania o przyrodę i upiększania otoczenia. Na uwagę zasługuje fakt, że program skierowany jest do społeczności w szczególności z województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego i wielkopolskiego, a mimo to KGW z województwa  warmińsko-mazurskiego otrzymało szansę realizacji działań wraz z dofinansowaniem.

Milena Falkowska-Hojan

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.