TRĄBA POWIETRZNA W GMINIE MORĄG (BOGACZEWO, KRETOWINY) 11 LIPCA

Wczoraj (11.07.2016) w gminie Morąg około godziny 14.30 w miejscowościach Bogaczewo i Kretowiny przeszła potężna nawałnica i szalały żywioły – ulewna burza z gradobiciem i silnym, porywistym wiatrem.

Kilkuminutowemu przejściu trąby powietrznej towarzyszyło gradobicie, padały kule gradu wielkości piłek golfowych. Nawałnica wyrządziła ogromne szkody, w miejscowości Bogaczewo zerwała dach z budynku mieszkalnego, powaliła dwie stodoły, uszkodziła poważnie chlewnię, w której przebywało około 100 sztuk trzody chlewnej. Trąba powietrzna uszkodziła garaże, budynek obory oraz sprzęt rolniczy. Duże zniszczenia wiatr wyrządził również w miejscowości Kretowiny. W tym przypadku droga jaką przeszła trąba powietrzna usłana była połamanymi drzewami, które powaliły się na budynki letniskowe i inne. Straty są ogromne – skutki nawałnicy usuwali strażacy z morąskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej, z wojskowej straży pożarnej oraz ochotniczych straży pożarnych z gminy Morąg i Łukta. Zabezpieczano zerwane dachy i uszkodzone budynki, odgruzowywano zniszczone budynki gospodarskie oraz usuwali powalone drzewa z dróg i budynków. W działaniach ratowniczych udział brało 22 zastępy pożarnicze, 88 strażaków. Akcja ratownicza prowadzona była przez kilkanaście godzin.

Straty materialne są duże bo w ciągu kilku minut ucierpiały budynki gospodarcze, drzewa, domki letniskowe, samochody, dachy czy sprzęt rolniczy. To na pewno nie koniec listy szkód. Zdjęcia pokazują ogrom tych zniszczeń. Na szczęście nie było ofiar wśród ludzi.

tekst: G. Różański\red, zdjęcia: Z. Jankowski

 

 

Poniżej wstrząsające nagranie trąby powietrznej w Kretowinach. Film pochodzi z kanału Info Meteo.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.