URZĘDNIK STAROSTWA MUSI ZAPŁACIĆ 45 TYSIĘCY ZA WYDANIE BŁĘDNEJ DECYZJI BUDOWLANEJ!

Urzędnik Starostwa Powiatowego w Ostródzie musi zapłacić 45 tysięcy złotych odszkodowania za wydanie niezgodnej z prawem decyzji. Prokuratura Okręgowa w Elblągu wszczęła postępowanie na wniosek ostródzkiego starostwa, które musiało zapłacić za jego błąd 95 tysięcy złotych.


Pracownik starostwa niezgodnie z prawem zatwierdził projekt budowlany i wydał pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego. Gdy jego decyzję unieważnił wojewoda warmińsko-mazurski, inwestor był już w trakcie budowy. Musiał ją przerwać i rozebrać obiekt. Starostwo Powiatowe w Ostródzie zmuszone było zapłacić odszkodowanie w wysokości ponad 95 tysięcy złotych plus odsetki.


Na wniosek starostwa, Prokuratura Okręgowa w Elblągu rozpoczęła postępowanie w tej sprawie i stwierdziła poważne naruszenie prawa z winy urzędnika, który teraz powinien zapłacić 12-sto krotność swego wynagrodzenia czyli około 45 tys. zł. Gdyby stwierdzono winę umyślną, musiałby on w całości pokryć kwotę odszkodowania.
Od 2011 r. obowiązuje ustawa o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych, która pozwala na dochodzenie kwot od urzędników wydających błędne decyzje. Urzędnik z Ostródy jest jedną z pierwszych osób w Polsce, którą spotkał ten wątpliwy „zaszczyt”.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.