W STĘBARKU ODSŁONIĘTO KOPIĘ MAJSTERSZTYKU JANA MATEJKI

Dziś, 30 listopada, doszło do dużego wydarzenia w lokalnym muzealnictwie. Zgodnie z zapowiedziami, w Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem w Stębarku odsłonięto kopię słynnego skarbu polskiej sztuki malarskiej – obrazu pt. Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki, ukończonego w 1878 roku.

Replika mierzy 10 metrów szerokości i ponad 4 metry wysokości. Została namalowana przez absolwenta Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, Ireneusza Rolewskiego. Młody malarz spędził nad tym obrazem sześć lat, rozpoczynając pracę jeszcze na studiach.

Na przedmiocie Technologia Malarstwa malowanie kopii jest czymś normalnym. Podczas drugiego roku, zamiast iść zgodnie z programem, sam zaproponowałem mojemu wykładowcy, że namaluję pewien fragment obrazu Bitwa pod Grunwaldem, a on na to przystał. Po uzyskaniu zgód początkowo malowałem w sali Matejkowskiej Muzeum Narodowego w Warszawie, pracując z oryginałem. To właśnie tam podjąłem decyzję, że namaluję całość. Usłyszałem, jak przewodnicy opowiadali turystom, że oryginał jest w tak złym stanie, że już nigdy nie opuści warszawskiego muzeum. Stąd moja decyzja – chciałem, żeby ludzie mogli zobaczyć Bitwę w innych miejscach w kraju. W muzeum namalowałem pięć dolnych fragmentów, później obraz powstawał jeszcze na Stadionie Narodowym, w Konstancinie, a na koniec trafił do Skierniewic, gdzie został połączony i naciągnięty – wtedy mogłem go zobaczyć po raz pierwszy w całości i ponakładać poprawki. Myślę, że jako malarz mogę powiedzieć, że nigdy nie będę z tego obrazu do końca zadowolony. My mamy takie zboczenie zawodowe – za każdym razem, jak na niego patrzę, dostrzegam jakieś mankamenty. Będę się podejmował jeszcze prac nad nim, dużo poprawek przede mną.

– powiedział Ireneusz Rolewski Radiu Olsztyn.

Obraz jest nieco większy od oryginału. Jedną z głównych różnic jest też płótno – dzieło Matejki powstało na integralnym płótnie, natomiast replika Rolewskiego została połączona z 11 fragmentów. Ireneusz Rolewski opowiadał też o tym, że zdobycie niektórych farb, na których pracował Matejko, jest w dzisiejszych czasach niemożliwe.

Kopia zawisła w dawnych ramach oryginału w nowej sali ekspozycyjnej Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem. Placówka jest otwarta godzinach 09:00 – 17:00.

Być może teraz Wasze plany na niedzielę właśnie się wyklarowały.

Ramy w których replika jest osadzona, dzierżyły kiedyś oryginał.
Obraz prezentuje zadowolony Jarosław Malecki z Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem.

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.