WIELE PROJEKTÓW DROGOWYCH I WIELE LAT DO ICH UKOŃCZENIA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) prowadzi intensywne prace przygotowawcze na blisko 262 km dróg w województwie warmińsko-mazurskim.

Projektanci pracują nad odcinkami takimi jak S16 Mrągowo – Orzysz – Ełk, S5 Ostróda – Nowe Marzy, DK53 Olsztyn – Szczytno, DK57 Szczytno – Szymany, DK22 Fiszewo – Elbląg, oraz DK51 Bartoszyce – Wichrowo. W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic przygotowywana jest również dokumentacja dla północnej obwodnicy Olsztyna i Dywit, obwodnic Szczytna, Pisza i Dobrego Miasta.

Realizowane i Planowane Inwestycje

S5 Ostróda (S7) – Nowe Marzy (A1): Sprawdzanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) jest w toku. Wybór wariantu planowany jest na IV kwartał 2024 r., a prace budowlane mogłyby ruszyć w 2029 r., zakończenie przewidziane jest na 2032 r.

S16 Mrągowo – Orzysz – Ełk: RDOŚ wskazał konieczność realizacji odcinka w wariancie C z uwagi na ochronę żółwia błotnego. Obecnie trwa analiza obwieszczenia RDOŚ.

DK53 Olsztyn – Szczytno: Umowa na STEŚ została podpisana w grudniu 2021 r. Prace przygotowawcze rozłożone są na lata 2022-2026, a budowa planowana jest w latach 2026-2030.

DK57 Szczytno – Szymany: Opracowywany jest projekt budowlany i wykonawczy. Uzyskanie decyzji ZRID planowane jest na II kwartał 2025 r.

DK22 Fiszewo – Elbląg: Prace nad dokumentacją projektową oraz STEŚ-R dla obwodnicy Jegłownika są w toku. Realizacja rozbudowy odcinków planowana jest na lata 2026-2029.

DK51 Bartoszyce – Wichrowo: Dokumentacja dla rozbudowy drogi obejmującej projekty budowlane i wykonawcze planowana jest na III kwartał 2026 r.

Program Budowy 100 Obwodnic

Na Warmii i Mazurach realizowane są obwodnice: Olsztyna i Dywit, Pisza, Smolajn, Gąsek i Szczytna. Dla pozostałych czterech obwodnic przygotowywana jest dokumentacja projektowa.

Obwodnica Olsztyna i Dywit: Prace nad STEŚ trwają, zakończenie planowane jest na III kwartał 2024 r.

Obwodnica Szczytna: Najbardziej korzystny wariant 3, oddalony od miasta, jest w trakcie weryfikacji.

Obwodnica Pisza: Wariant 2C jest w trakcie postępowania o wydanie DŚU.

Obwodnica Dobrego Miasta: Znajduje się na liście rezerwowej Programu budowy 100 obwodnic. Dokumentacja STEŚ-R etap I ma być gotowa do końca roku.

Podsumowanie

GDDKiA kontynuuje prace nad rozbudową dróg w województwie warmińsko-mazurskim, mimo wyzwań związanych z ochroną środowiska i koniecznością dostosowania projektów. Wiele z tych inwestycji ma na celu poprawę bezpieczeństwa i dostępności komunikacyjnej w regionie.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.