WIGILIA NAJDROŻSZA OD DAWNA. ŻYWNOŚĆ POSZŁA O 6,5% W GÓRĘ

Zakupy świąteczne w tym roku mogą być wyjątkowo drogie.

W listopadzie żywność w Polsce była średnio o 6,5 proc. droższa niż rok wcześniej – podaje Główny Urząd Statystyczny. Dobrze, że przed nami Boże Narodzenie, a nie Wielkanoc. Jaja tylko w ciągu miesiąca podrożały o 30 proc! Ogółem ceny rosną w tempie 2,5 proc. Tak wysokiej inflacji nie było od 2012 roku. 

Potwierdziły się wstępne wyliczenia GUS sprzed dwóch tygodni. Inflacja (wskaźnik opisujący tempo wzrostu cen) wyraźnie skoczyła do góry z 2,1 do 2,5 proc. wobec wcześniejszych prognoz ekonomistów, sugerujących wynik na poziomie 2,3 proc. To już czwarty miesiąc z rzędu, gdy obserwujemy przyspieszenie tempa wzrostu cen.

Na przestrzeni ostatniego miesiąca najbardziej podrożały artykuły w grupie “mleko, sery i jaja” (przeciętnie o 4,9 proc., w tym jaja aż o 30 proc., jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne – o 1,4 proc., sery i twarogi – o 0,7 proc. oraz mleko – o 0,3 proc.).

W listopadzie, w porównaniu z październikiem, za warzywa trzeba było zapłacić o 3,1 proc. więcej, a za mąkę o 1,3 proc. więcej. Droższe niż w październiku było masło, ale w jego przypadku wzrosty wyhamowały do 1,1 proc.’

źródło: Money.pl

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.