WRÓCIMY DO PRZESZŁOŚCI – PLAC TYSIĄCLECIA TYMCZASOWO BEZ SAMOCHODÓW

Miasto podejmuje się nowej inicjatywy – zamierza przetestować funkcjonowanie Placu Tysiąclecia poprzez zamknięcie na nim ruchu samochodowego. Ten stan potrwa kilkanaście wrześniowych dni (16-30). 

Na profilu FB Miasta można wyczytać dużo entuzjazmu i jednocześnie tłumaczenia dlaczego jest to dobry pomysł. Według nas i tak wszystko wyjdzie ”w praniu”, poniżej notka od urzędników.

 

We współpracy z Zarządem Dróg Powiatowych w Ostródzie zamierzamy w dniach 16-30 września tymczasowo zamknąć dla ruchu samochodowego część placu 1000 lecia PP.

Spróbujemy pokazać Wam alternatywne wizje placu bardziej atrakcyjnego dla mieszkańców oraz pokazać, że plac 1000 lecia bez samochodów to korzyść nie tylko dla turystów, ale przede wszystkim dla mieszkańców i przedsiębiorców, tj.:
– mniej samochodów to mniej spalin, pyłu z opon i hamulców, a więc zdrowsze powietrze
– mniej samochodów to mniej hałasu z silników i opon pojazdów, a więc zdrowiej dla mieszkańców
– mniej samochodów to więcej podróży pieszych, a więc więcej czasu na zapoznanie się z ofertą przedsiębiorców (badania potwierdzają, że większe utargi generowane są na ulicach z mniejszym natężeniem ruchu samochodowego)
– mniej samochodów to więcej miejsca na ławki, zieleń i inne elementy infrastruktury miejskiej
– mniej samochodów to bardziej atrakcyjna lokalizacja
– mniej samochodów to więcej czasu na spotkanie i rozmowę z mieszkańcami
Tym wydarzeniem wpiszemy się również w Europejski Tydzień Mobilności – będzie więc okazja porozmawiać o Planie Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (tzw. SUMP) i nie tylko. Będziemy starali się uatrakcyjnić ten czas wspólnymi rozmowami, wykładami, zabawami, konkursami i animacjami dla dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję zebrać od Was wiele opinii, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych, abyśmy mogli lepiej organizować podobne wydarzenia w przyszłości, a być może wprowadzać takie zmiany na stałe.
Parkujesz swój samochód na placu? Postaramy się zorganizować tak dużo dodatkowych miejsc w okolicy jak to możliwe. Być może nie tak blisko i nie bezpośrednio „pod oknem”, ale tak blisko jak to tylko możliwe.

2 komentarze

Szkoda, że Burmistrz nie podejmie innych ważnych decyzji. Ludzie mają oddychać świeżym powietrzem, a śmietniki karze stawiać pod oknami bloków. Porażka

Starszego zdjęcia nie posiadacie nasi Kochani urzędnicy. Może jest gdzieś w internecie lub w muzeum jakaś rycina na której widać jadących konno w tym rejonie, np. z XVI wieku? Załączone zdjęcie przedstawia starówkę Ostródy z jej lat świetności…przedwojennych a i tu widać , że ruch samochodowy się odbywa…oczywiście ilość samochodów adekwatna do tamtych czasów. Niemnie jednak i tego okresu są zdjęcia gdzie w dni targowe tych aut jest dużo więcej. Jak można mamić ludzi celowo wybranym zdjęciem ? Prosilibyśmy p przedstawienie konkretów dotyczących organizacji ruchu oraz wskazanie tych ogromnych ilości miejsc parkingowych. Na dzień dzisiejszy ich brakuje i to nie tylko w tym miejscu ale w całym mieście. A co z przedsiębiorcami prowadzącymi od lat tam działalność. Od zawsze były tam lokale handlowe z parkingami/miejscami postojowymi przed nimi – widać to na każdej widokówce i zdjęciu z lat 50-60-tych. Co z dostawami do tych lokali, co z niepełnosprawnymi, co ze starszymi ludźmi , którzy będą musieli dojść do miejsca zamieszkania obładowani zakupami, co z odszkodowaniami dla mieszkańców tego miejsca…fakty mówią same za siebie – brak miejsca parkingowego w dzisiejszych czasach równa się spadek wartości zarówno mieszkań w tej okolicy jak i punktów handlowych. Cywilizacja idzie do przodu. Czy miasto jest w stanie podźwignąć ewentualne pozwy o odszkodowania za spadek wartości nieruchomości w tym miejscu, spadek obrotów sklepów funkcjonujących tak od samego początku? Już widzę te tłumy przesiadujące na ławeczkach:) Może zamknijmy parking przy amfiteatrze, pod urzędem miasta -amfiteatr do dobry pomysł – jest strefa jedna, druga…trzecia..zielone, itp, po co parking – tyle hałasu i spalin …nie ma jak spokojnie korzystać z tych stref komfortu.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.