FRANCUSCY ŻOŁNIERZE WRACAJĄC DO DOMU ODWIEDZILI OSTRÓDĘ

Jakiś czas temu informowaliście nas o wojskowych pojazdach z francuskimi rejestracjami, które zostały zaparkowane w okolicy ostródzkiego zamku.

Wpis Urzędu Miejskiego rozwiewa poniekąd piętrzące się pytania. Miasto poinformowało o wizycie żołnierzy, którzy chcieli zobaczyć wystawę ”Napoleon w Ostródzie” wracając z ćwiczeń ”Dragon 24” w Orzyszu. Wielu z nich ma pochodzić też z miasta partnerskiego, czyli Auxonne.

Zapewne, wizyta ma też związek z Ostródą jako ”Miastem Cesarskim”, którym nasza mała ojczyzna stała się przystępując do zabawy z innymi stowarzyszonymi miejscowościami w których francuski dyktator bywał.

W ramach dygresji, ciężko jest zrozumieć tę całą fascynację Napoleonem w Polsce. Jest wymieniany w hymnie, poświęcane mu są wystawy i jest kojarzony z jakichś nierozwikłanych przyczyn jako postać pozytywna. Tymczasem traktował Naród Polski czysto instrumentalnie w wojnie z Imperium Rosyjskim, cynicznie żerując na marzeniu o odzyskaniu niepodległości przez Polskę.

Koniec końców poniósł sromotną klęskę 14 grudnia 1812 roku. Więc skąd ten fragment w Mazurku Dąbrowskiego ,,Dał nam przykład Bonaparte, Jak zwyciężać mamy”?

zdjęcia: UM Ostróda

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.