ZA 3 MIESIĄCE ZNIKNĄ PAPIEROWE ZWOLNIENIA LEKARSKIE

Koniec ery papierowych ZLA.

Czas biegnie nieubłaganie. Lekarze mają coraz mniej czasu na instalację aplikacji i nauczenie się korzystania z niej. Będzie to ogromne ułatwienie wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Statystyki pokazują, że e-ZLA cięgla przybywa. W stosunku do listopada 2017, w Elblągu nastąpił przyrost takiej metody wystawiania  zwolnień lekarskich o prawie 16%. W innych miastach jest dużo mniejszy wzrost e-ZLA, np. tylko o 3%. Są to efekty pracy naszych specjalistów, którzy od dłuższego czasu współpracują z placówkami medycznymi, szkolą lekarzy oraz zakładają konta
na PUE.

W chwili obecnej podpisanie e-ZLA następuje za pomocą podpisu elektronicznego albo podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP. Wkrótce lekarz będzie mógł uwierzytelnić e-ZLA przy użyciu nowej formy autoryzacji. Obecnie w ZUS trwają prace nad tym udogodnieniem. Oczywiście, będzie to bezpłatne. Na profilu lekarza w PUE, Zakład udostępni wszystkie dane pacjentów niezbędne do wystawienia zwolnienia lekarskiego w formie elektronicznej. Dane osoby wystawiającej, pobierze ze swojego rejestru lekarzy uprawnionych do wystawiania zwolnień. Wystawione elektronicznie zaświadczenie lekarskie jest automatycznie przekazywane do ZUS oraz do pracodawcy. Warunkiem jest posiadanie profilu na PUE (profil jest bezpłatny).

Lekarz wystawiający e-ZLA nie musi dostarczać kopii do ZUS, ani przechowywać drugiej kopii dla siebie. Nie trzeba również pobierać bloczków. Wystawienie e-ZLA możliwe jest również poprzez urządzenia mobilne, np. podczas wizyt domowych. W razie problemu z dostępem do internetu, lekarz będzie mógł wystawić zwolnienie na formularzu wydrukowanym z systemu, opatrzone pieczątka i podpisem. Taka formę ZLA, pacjent koniecznie musi dostarczyć swojemu pracodawcy w ciągu 7 dni od dnia wystawienia. Lekarz ma w takiej sytuacji obowiązek wprowadzenia tego zwolnienia do systemu w ciągu 3 dni. Wystawienie e-ZLA trwa znacznie krócej niż w formie papierowej. Lekarz automatycznie uzyskuje dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców oraz członków rodziny (w przypadku wystawienia zwolnienia z tytułu opieki nad chorym członkiem rodziny). Po wpisaniu przez lekarza PESEL-u pacjenta, wszystkie dane zostaną uzupełnione automatycznie przez system. Adres i płatnika, lekarz będzie wybierał sam z listy, która wyświetli się. System sam, zweryfikuje datę wystawienia zwolnienia z datą początkową okresu niezdolności do pracy (zgodnie z przepisami określającymi zasady wystawiania zwolnień lekarskich).

Jeszcze tylko 3 miesiące, a papierowe zwolnienia lekarskie przejdą do historii.

zus.pl

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.