ZMIENIAJĄ NAPISY NA TABLICACH – KRÓLEWIEC, ZAMIAST KALININGRADU

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaczyna zmieniać nazwy na znakach kierujących do Kaliningradu. Od niedługiego czasu wszędzie w Polsce będzie stosowana nazwa Królewiec.

”Królewiec” jest bezpośrednim tłumaczeniem nazwy niemieckiej, sprzed II Wojny Światowej – Königsberg. Sama sprawa trąca podtekstem politycznym, szkoda że dobrze funkcjonujące ciało administracyjne GDDKiA jest w to wikłana. Wymiana 26 tablic będzie kosztować podatnika około 60tys. zł.

Poniżej komunikat administratora dróg:

Rozpoczęliśmy wymianę znaków z nazwą Kaliningrad na znaki kierujące do Królewca. Dziś wymieniamy tablice przy drodze krajowej nr 51 w Dywitach i Dobrym Mieście oraz w Wozławkach i Lutrach przy drodze krajowej nr 57. Kolejne wymienimy do połowy czerwca. Łącznie zmienimy treść 26 znaków. W graniczącym z obwodem królewieckim województwie warmińsko-mazurskim przy drogach krajowych nr 51, 54, 57 oraz S16 i S51 znajduje się 26 tablic wskazujących po stronie rosyjskiej Kaliningrad.

Zgodnie z uchwałą Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, zalecającą stosowanie dla miasta Kaliningrad wyłącznie polskiej nazwy Królewiec, a dla obwodu kaliningradzkiego, obwód królewiecki, podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu nazwy Królewiec na znakach drogowych.

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.