GOK GIETRZWAŁD I LITEWSKIE MUZEUM Z NIEMENCZYNA BĘDĄ WSPÓŁPRACOWAĆ

Gminny Ośrodek Kultury w Gietrzwałdzie podpisał porozumienie o współpracy z Muzeum Etnograficznym w Niemenczynie (Litwa). Dzięki tej współpracy do Gminy Gietrzwałd będą przyjeżdżać zespoły artystyczne i wystawy z Wileńszczyzny.

Nawiązanie współpracy z ośrodkami kultury z Litwy jest częścią planu promocji gminy Gietrzwałd poza granicami kraju. W ten sposób będzie można promować tradycje i kulturę warmińską na Wileńszczyźnie oraz prezentować twórczość polskich zespołów z Rejonu Wileńskiego na Warmii. Muzeum w Niemenczynie zarządza kilkunastoma filiami na terenie samorządu wileńskiego.

Podpisanie porozumienia było możliwe dzięki wieloletniej współpracy zarówno na płaszczyźnie samorządowej a także z organizacjami pozarządowymi – mówi Wojciech Gudaczewski, inspektor ds. promocji z Urzędu Gminy w Gietrzwałdzie, członek Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

Jedna z sal w Muzeum Etnograficznym w Niemenczynie.

Podczas niespełna dwudniowej wizyty w Wilnie i Niemenczynie, Radosław Marcin Nojman pełniący funkcję wójta gminy Gietrzwałd, Jacek Adamas dyrektor GOK Gietrzwałd i Wojciech Gudaczewski, inspektor ds. promocji spotkali się z przedstawicielami Muzeum Etnograficznego i Wielofunkcyjnego Ośrodka Kultury w Niemenczynie oraz Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie.

W Ambasadzie RP w Wilnie przedstawiliśmy koncepcję współorganizacji Polsko-Litewskiego Forum Gospodarczego – informuje Radosław Marcin Nojman pełniący funkcję wójta gminy Gietrzwałd. – Nasz pomysł spotkał się z akceptacją, przystępujemy teraz do jego realizacji. Warto zaznaczyć, że przyjazd do Gietrzwałdu zapowiedział Pan Jerzy Karasiuk, Radca Ambasady RP w Wilnie, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji. Osobiście cieszy mnie też fakt nawiązania kontaktów z instytucjami kultury na Wileńszczyźnie, gdyż po II wojnie światowej na teren Warmii i Mazur, w tym również gminy Gietrzwałd, trafiło wielu Polaków z tego regionu. Liczę na owocną współpracę i wymianę kulturalną. Dodatkowo, podjęte już działania otwierają naszą gminę na nowy kierunek współpracy zagranicznej.

Z lewej Aligmant Baniewicz, dyrektor Muzeum Etnograficznego w Niemenczynie i Jacek Adamas dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gietrzwałdzie.

Ponadto rozpoczęto także rozmowy o współpracy z Wielofunkcyjnym Domem Kultury w Niemenczynie. To także duża placówka mająca czternaście oddziałów filialnych na terenie samorządu rejonu wileńskiego. To działanie zaowocuje z kolei organizacją popularnych „Kaziuków Wilniuków” w naszej gminie.

Współpraca, z naszymi rodakami mieszkającymi na Wileńszczyźnie jest bardzo ważna – powiedział Jacek Adamas, p.o. dyrektora GOK Gietrzwałd. – W tym roku, w naszym ośrodku kultury prezentowana była wystawa „Wilno z lotu ptaka”, teraz przychodzi czas na wymianę w zakresie kultury. Z Panem Alikiem Baniewiczem, dyrektorem Muzeum Etnograficznego podpisałem porozumienie w celu podejmowania wspólnych działań i inicjatyw mających na celu pielęgnowanie dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, rozwijanie wzajemnych kontaktów, współpracy i współdziałania pomiędzy naszymi placówkami kultury.

Gminny Ośrodek Kultury w Gietrzwałdzie rozwija swoją działalność także uruchamiając zwiedzanie Izby Muzealnej „W Warmińskim Domu”, planuje także zagospodarować dziewiętnastowieczną drewnianą chałupę z Gronit, przeznaczoną do rozbiórki i odtworzenie jej w Gietrzwałdzie z przeznaczeniem na Muzeum Historii Różańca. W najbliższych dniach przyjeżdża do GOK Gietrzwałd Aleksander Pushkin z Białorusi, który z okazji 140. rocznicy Objawień.

Tekst i foto: Wojciech Gudaczewski

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.