W OLSZTYNIE POWSTANIE UL. NOWOBAŁTYCKA?

Olsztyn rozpoczął starania o budowę nowej trasy – ulicy Nowobałtyckiej, która ma zapewnić kierowcom wjeżdżającym od strony zachodniej szybkie i bezpieczne dotarcie do centrum. Z tego rozwiązania skorzystają także mieszkańcy osiedli w zachodniej części miasta. Według planów ulica Nowobałtycka ma mieć długość prawie 5 kilometrów, będzie wiodła nowym szlakiem od granic miasta z drogi wojewódzkiej nr 527 z kierunku Morąga do wiaduktu kolejowego przy ulicy Bałtyckiej.

Obecnie ruch na tym kierunku odbywa się ulicą Bałtycką, która jest wąska, kręta i obsadzona drzewami. Ponadto korzystają z niej nie tylko kierowcy wjeżdżający od strony Morąga do Olsztyna, ale i około 10 tysięcy mieszkańców trzech osiedli: Gutkowa, Redykajn czy Likus. Po koniec ubiegłego roku mieszkańcy, domagając się budowy nowej trasy, blokowali starą drogę.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapowiedział w czwartek (13 kwietnia), że miasto rozpoczęło starania o budowę nowej ulicy. Podkreślił, że jeszcze na kwietniowej sesji Rady Miasta wniesione zostaną zmiany do budżetu, zapewniające współfinansowanie przez miasto nowej trasy. Według szacunków koszt budowy Nowobałtyckiej wynosi 116 mln zł. Miasto będzie składać wniosek do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) o dofinansowanie z unijnego programu Polska Wschodnia budowy nowej trasy. Jeśli samorząd uzyska dofinansowanie, to wyniesie ono 85 procent, miasto zaś musi wyłożyć resztę, czyli 15 proc. kosztów inwestycji.

Jak dodał Grzymowicz, projekt budowlany trasy jest gotowy i z nim miasto wystąpiło do wojewody warmińsko-mazurskiego o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. We wrześniu gotowy ma być projekt wykonawczy i zakładając, że będzie finansowanie z PARP, będzie można wówczas rozpocząć procedury przetargowe na wykonanie. Wiosną 2018 roku prace budowlane mogłyby się rozpocząć – wyjaśnił prezydent Grzymowicz.

Ryszard Lasmanowicz z rady osiedla Gutkowo podkreślił, że decyzja o rozpoczęciu starań o budowie nowej drogi to dobra wiadomość. “Są dane, że w ciągu doby przez ulicę Bałtycką przejeżdża ok 30 tys. samochodów, auta jadące non stop skutecznie blokują wyjazd kierowcom i mieszkańcom z osiedla Redykajny. Poza tym ulica jest niebezpieczna, bo było tam kilka śmiertelnych wypadków” – zaznaczył.

Powiedział, że Nowobałtycka przejmie cały ruch samochodów jadących od strony Morąga i będzie to korzystne dla mieszkańców pobliskich osiedli.

źródło: Portal Samorządowy

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.