TEJ WIOSNY NA WARMII I MAZURACH POSADZĄ 20 MLN DRZEW

Lada dzień w lasach Warmii i Mazur zacznie się wielkie sadzenie. Tylko leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie posadzą tej wiosny 20 mln drzew. Lasy Państwowe sadzą 1000 drzew na minutę!

Prognozy pogody są jednoznaczne. Wiosna w końcu wychodzi z cienia. A to oznacza, że w Lasach Państwowych rozpoczyna się czas wielkiego sadzenia. W tym roku leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie posadzą las na powierzchni prawie 4 000 hektarów. W tym prawie 700 hektarów to tzw. odnowienia naturalne, czyli zainicjowany przez leśników proces w wyniku którego nowe pokolenie lasu powstaje z samosiewu. Olsztyńscy leśnicy mogą się szczycić tym, że w skali całego kraju są na podium, jeśli chodzi o udział odnowień naturalnych.

Oczywiście jednak zdecydowaną większość nowego pokolenia lasu trzeba posadzić, wykorzystując do tego sadzonki wyhodowane w szkółkach leśnych. Tej wiosny leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie posadzą 20 mln drzew, a w całej Polsce będzie ich ponad pół miliarda! Lasy Państwowe sadzą 1000 drzew na minutę!

Niekwestionowaną królową warmińsko-mazurskich lasów pozostaje sosna (8,5 mln sztuk do posadzenia w tym roku). Powód? Takie mamy tutaj gleby. Ale tam, gdzie warunki glebowe na to pozwalają systematycznie przebudowujemy drzewostany – drzewa iglaste zastępujemy bardziej wymagającymi gatunkami liściastymi. Przede wszystkim dębem (8,5 mln sztuk) i bukiem (6,5 mln sztuk). Dzięki takiemu urozmaiceniu las jest zdrowszy i mniej podatny na szkodliwe zjawiska.

źródło: lasy Państwowe

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.