WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ NA WARMII I MAZURACH ROSNĄ W SIŁĘ

Już dziś  8 września br., kolejni Terytorialsi wstąpią w szeregi 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Po zakończeniu szkolenia ponad 200 żołnierzy zasili bataliony lekkiej piechoty w Olsztynie, Braniewie, Morągu i Giżycku.

Na potrzeby szkolenia żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową
w Wojskach Obrony Terytorialnej został wdrożyły innowacyjny – trzyletni system szkolenia. System ten jest skonstruowany w taki sposób, aby umożliwić pogodzenie życia osobistego
i zawodowego ze służbą wojskową. Pierwszym etapem tego szkolenia są tzw. „szesnastki”, czyli szesnastodniowe szkolenia podstawowe oraz ośmiodniowe szkolenia wyrównawcze.

Szkolenia podstawowe są skierowane do osób, które wcześniej nie były w wojsku,  trwają one 16 dni. Priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego
i efektywnego posługiwania się bronią. Pierwsze 16 dni to podstawa, na której rozwijana jest dalsza wiedza wojskowa. W sobotę, takie szkolenie zacznie ponad 130 ochotników. Po złożeniu przysięgi zasilą bataliony lekkiej piechoty w Olsztynie, Braniewie, Morągu
i Giżycku.

Szkolenia wyrównawcze są skierowane do rezerwistów rozpoczynających Terytorialną Służbę Wojskową. Jego celem jest wyrównanie poziomu wyszkolenia ochotników, którzy wcześniej pełnili służbę w różnych jednostkach wojskowych. W sobotę, ponad 80 ochotnicy ponownie przyjmie kartę powołania i wróci do służby wojskowej jako żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Szesnastodniowe szkolenie podstawowe, czy też ośmiodniowe wyrównawcze jest tylko przepustką do dalszego szkolenia Terytorialsów.

 

Jak zostać Terytorialsem?

Kandydat do WOT musi posiadać obywatelstwo polskie,  mieć ukończone 18 lat, być zdrowy psychicznie i fizycznie. Nie może być karany oraz nie może pełnić innego rodzaju służby wojskowej. Wniosek o powołanie do TSW można pobrać ze strony internetowej www.terytorialsi.mil.pl. Witryna została zaprojektowana z myślą o kandydatach. Proces rekrutacji opisany jest prosto i czytelnie. Dzięki stronie www można też ustalić adres najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień, która odpowiada za procedurę naboru.

Ochotnicy, którzy chcieliby wstąpić do WOT mogą zgłaszać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień, gdzie uzyskają informacje o warunkach służby w WOT, zasadach naboru czy też niezbędnych wymaganiach jakie musi spełnić kandydat do WOT.

 

 

* * *

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo warmińsko-mazurskie. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty (blp): Morągu, Braniewie, Giżycku, Ełku oraz Olsztynie. Brygadą dowodzi płk Mirosław Bryś.

 

 

Monika Jabłońska

Rzecznik prasowy

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

kom. 727-041-416

e-mail: m.jablonska@ron.mil.pl

www.terytorialsi.mil.pl

FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej

TT: @terytorialsi

“Zawsze gotowi, zawsze blisko!”

 

 

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.