JAK WYGLĄDAŁ GIETRZWAŁD W CZASIE OBJAWIEŃ MATKI BOŻEJ

Takiej wystawy jeszcze nie było. Jeśli chcesz przenieść się w czasie i zobaczyć, jak 140 lat temu wyglądał Gietrzwałd podczas objawień Matki Bożej – musisz ją koniecznie zobaczyć.

Trwają prace nad przygotowaniem ekspozycji. Wernisaż zapowiadany jest na czerwiec tego roku.

Powstanie Muzeum Historii Różańca

Gmina Gietrzwałd przygotowuje się na przyjęcie pielgrzymów, którzy w tym roku licznie przybędą do Gietrzwałdu. 140 lat temu, 27 czerwca 1877 roku objawiła się tu Matka Boża. Ten wyjątkowy jubileusz jest okazją do ściślejszej współpracy pomiędzy Kurią Warmińską a Urzędem Gminy w Gietrzwałdzie. Arcybiskup Józef Górzyński powołał do komitetu organizacyjnego obchodów 140. Rocznicy Objawień Gietrzwałdzkich przedstawicieli Urzędy Gminy. Ta współpraca owocuje realizacją kilku inicjatyw mających wzbogacić ofertę przygotowaną dla pielgrzymów.

To m.in. Przegląd Szkolnych Teatrów w amfiteatrze i GOK-u planowany na 26 maja, a także zgoda Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego na utworzenie w Gietrzwałdzie Muzeum Historii Różańca Świętego i wykonanie rzeźby – instalacji przestrzennej największego na świecie różańca. Każdy z paciorków w formie astrolabium ma mieć ok. 2 m wysokości. Autorem tej instalacji będzie Jacek Adamas, rzeźbiarz, doradca Wojewody Warmińsko-Mazurskiego ds. kultury. Ustalana jest teraz lokalizacja dla tego przedsięwzięcia. Muzeum historii Różańca zainicjowane będzie w istniejącej Izbie Muzealnej w Gietrzwałdzie ale docelowo planowany jest osobny budynek dla tego przedsięwzięcia.

– Mamy pomysł na pozyskanie budynku z XIX wieku, na siedzibę muzeum, w którym gromadzone będą zbiory – informuje Jacek Adamas, dyrektor GOK w Gietrzwałdzie. – to XIX wieczny drewniany dom. Znajdować się w nim będą różańce z różnych stron świata, także z 12. miejsc na świecie, w których objawiła się Matka Boża. 

Szef Gminnego Ośrodka Kultury prowadzi rozmowy w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczące wsparcia tej inicjatywy.

Gietrzwałd na starych pocztówkach

Kolejnym pomysłem jest przygotowanie wystawy pięknych, starych pocztówek Gietrzwałdu, sprzed ponad stu lat. Ta wyjątkowa kolekcja należy do Pana Wojciecha Kujawskiego, autora dziesięciu pozycji książkowych o historii województwa warmińsko-mazurskiego, w którym ilustracjami są właśnie unikatowe widokówki z różnych miejscowości naszego regionu.

– Wystawa jest możliwa dzięki dotychczasowej współpracy pomiędzy Wojciechem Kujawskim, właścicielem kolekcji a Urzędem Gminy w Gietrzwałdzie – powiedział Marcin Sieczkowski, wójt gminy Gietrzwałd – udało się ustalić szczegóły tego przedsięwzięcia. Trwają właśnie prace nad wykonaniem ekspozycji.

Kolekcjonowanie starych pocztówek jest od wielu lat pasją Pana Wojciecha Kujawskiego. Wśród setek, może tysięcy widokówek, w swoich zbiorach ma także te z Gietrzwałdu wydawanych m.in.: przez księgarnię Andrzeja Samulowskiego, księgarnię katolicką Andrzeja Sikorskiego oraz wydawnictwa niemieckie. Co przedstawiają te obrazki? To obraz miejscowości sprzed 140 lat. Widać na nim kościół, pielgrzymów w dziewiętnastowiecznych strojach, kapliczkę objawień i modlących się przy niej wiernych, sklepy kolonialne a także cudowne źródełko. Blisko 50 starych, mających sto i więcej lat, unikatowych pocztówek zamieni się w plakaty formatu 70X100 cm. Znany jest już tytuł wystawy: „Pozdrowienia z polskiej Warmii. Wspomnienia pielgrzymów z Gietrzwałdu z lat 1877 – 1939.”

– Ta wystawa będzie miała ma przede wszystkim walory historyczne – mówi Wojciech Gudaczewski, inicjator wystawy, inspektor ds. promocji UG w Gietrzwałdzie. –  Trzeba pamiętać, że w 1877 roku Polski nie było na mapie świata, a Gietrzwałd, (dawniej Dietrichswalde) leżał w prowincji Prusy Wschodnie, zamieszkałej przez Niemców i w dużej części przez Mazurów i Warmiaków, mówiących po polsku. Matka Boża przemawiała do dzieci w języku polskim (w gwarze warmińskiej). To oprócz sfery religijnej, budziło dążenia niepodległościowe wśród Polaków, pielgrzymów przybywających do Gietrzwałdu z zaborów rosyjskiego, austriackiego i pruskiego. To również jest ważne bowiem jesteśmy w przededniu uroczystości jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Według dokumentów historycznych w okresie od 27 czerwca do 16 września 1877 roku, do Gietrzwałdu przybyło ok. 300 000 osób. W 2017 roku organizatorzy obchodów 140. Rocznicy Objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie spodziewają się również zwiększonego ruchu pielgrzymkowego i turystycznego.

Tekst i zdjęcia: WG

Foto: Jacek Adamas, dyrektor GOK w Gietrzwałdzie i Wojciech Kujawski, autor książek o regionie prezentują część bogatej kolekcji unikatowych pocztówek  Gietrzwałdu. Najstarsze są z XIX wieku.

Pocztówki z Gietrzwałdu można znaleźć w książkach Wojciecha Kujawskiego.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.