NOWE OZNAKOWANIE SZLAKU ŚW. JAKUBA

Ponieważ od kilku lat do Centrum Informacji Turystycznej w Ostródzie trafiało wielu pielgrzymów z zagranicy podróżujących do Santiago de Compostela w Hiszpanii, Stowarzyszenie ZLOT zainicjowało oznakowanie szlaku pielgrzymkowego św. Jakuba.

Szlak św. Jakuba 3Szlak św. Jakuba lub inaczej Droga św. Jakuba, nazywana często także po hiszpańsku Camino de Santiago to szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, zaś uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków.
Droga św. Jakuba jest szlakiem międzynarodowym, biegnie z Litwy przez Suwałki, Kętrzyn, Olsztyn i Gietrzwałd, Ostródę i Iławę. Dalej szlak od Torunia biegnie na południowy – zachód Polski, przez inne państwa i ostatecznie kończy się w Hiszpanii w miejscowości Santiago de Compostela. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów oraz żółtymi strzałkami.
Ze względów na bezpieczeństwo turystów i pielgrzymów podążających tym szlakiem, podjęto decyzję o zmianie jego przebiegu i ominięcie części biegnącej drogą krajową nr 16.
Obecnie szlak prowadzi lokalnymi drogami oraz ścieżkami leśnymi, które podkreślają walory Mazur Zachodnich.
Szlak św. Jakuba 4Przebieg szlaku po zmianie jest następujący: Parwółki – Stare Jabłonki – kolonia Idzbark – Lubajny – Ostróda – Glimy – Liwa – do szlaku żółtego przed Samborowem – Wiewiórka – Frednowy – Tynwałd – Jażdżówki – Szałkowo – Iława.

Nowy przebieg szlaku wykorzystywany jest także przez turystów z Iławy chcących bezpiecznie odwiedzić Ostródę rowerem.

Stowarzyszenie ZLOT prowadzi także rozmowy z Gminą Gietrzwałd o oznakowaniu szlaku od Gietrzwałdu do Parwółek. Zostanie wówczas zachowana ciągłość trasy od Olsztyna do Iławy.

Oznakowanie na terenie Gminy Ostróda zostało współfinansowane ze środków gminy w ramach dotacji. Pozostałą kwotę zapłaciło Stowarzyszenie ZLOT.

Stowarzyszenie ZLOT oraz Ostróda News zachęcają Państwa do przejścia chociażby krótkiego odcinka szlaku św. Jakuba i informowaniu nas o wszelkich utrudnieniach jakie mogą wystąpić.

Tekst: Patrycja Szulc/red.

Zdjęcia: Michał Węgrzycki – znakarz szlaku

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.