BEZPIECZNIE OGRZEWAJMY NASZE DOMY

Bezpiecznie ogrzewajmy nasze domy

Rozpoczął się sezon grzewczy 2016/2017. Jak każdego roku Państwowa Straż Pożarna informuje  w jaki sposób użytkować bezpiecznie instalacje centralnego ogrzewania oraz jakie zagrożenia niesie nieprawidłowa eksploatacja pieców i instalacji ogrzewczych.

Wszystkie te informacje możemy uzyskać w programie „Zgaś Ryzyko”. Pamiętajmy sprawne przewody kominowe i piece to nasza gwarancja ciepłego i bezpiecznego przebywania w pomieszczeniach ogrzewanych. W dzisiejszych czasach korzystamy z różnych źródeł ciepła. Ogrzewamy nasze domy paliwami stałymi (np. drewno i jego pochodne, węgiel i inne), gazem oraz olejem opałowym. Każdy powinien przestrzegać przepisów prawa odnośnie utrzymywania w odpowiednim stanie technicznym instalacji kominowych, wentylacyjnych i pieców ogrzewczych.

PAMIĘTAJMY przegląd techniczny kominów i przewodów wentylacyjnych powinniśmy przeprowadzić minimum raz do roku. Przeglądu takiego dokonują osoby z odpowiednimi uprawnieniami (zakłady kominiarskie). Jeśli używamy paliwa stałego do ogrzewania należy czyścić przewody kominowe minimum raz na trzy miesiące w trakcie użytkowania instalacji. Jeżeli ogrzewamy się przy pomocy spalania gazu i oleju opałowego taka czynność powinna zostać wykonana nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy w okresie użytkowania. Zastosowanie się do tych wymogów daje nam gwarancję bezpiecznego przejścia przez sezon grzewczy. Sprawne przewody kominowe i wentylacyjne dają niemal pewność, że nie narazimy się na ryzyko zatrucia tlenkiem węgla popularnym CZADEM, który powstaje w wyniku niepełnego spalania paliwa – zbyt małej ilości tlenu w procesie spalania. Tlenek węgla jest gazem bezwonnym i bezbarwnym, nieco lżejszym od powietrza. Powoduje to, że miesza się w całej kubaturze pomieszczeń z powietrzem i nie jest wyczuwalny przez człowieka. Jego trujące działanie polega na łączeniu się z hemoglobiną i innymi metaloproteinami zawierającymi żelazo. Połączenie hemoglobiny z tlenkiem węgla tworzy się 210 razy łatwiej i charakteryzuje się znacznie większą trwałością niż połączenie tlenem, co powoduje że transport tlenu z płuc do tkanek jest drastycznie zmniejszony. Dochodzi do niedotlenienia tkanek. Poza tym tlenek węgla zwiększa stabilność połączenia hemoglobiny z tlenem przez co utrudnia oddawanie tlenu tkankom, co jeszcze bardziej pogłębia efekt niedotlenienia. Dodatkowym elementem bezpieczeństwa jest stosowanie czujki tlenku węgla w domach. Urządzenie to posiada sensor, który wykrywa CZAD i głośnym dźwiękiem alarmuje o jego pojawieniu się w pomieszczeniu. Pamiętajmy sprawna instalacja centralnego ogrzewania to minimalne ryzyko pożaru związane z zapaleniem się sadzy w przewodzie kominowym itp. Jest to bardzo niebezpieczny pożar, który może spowodować rozszczelnienie komina oraz zapalenie się np. dachu. Stosujmy się do przepisów i wymogów.

PAMIĘTAJMY sprawna techniczne instalacja ogrzewcza to nasza gwarancja że oprócz ciepła w domu, pracy, czy  szkole będzie bezpiecznie!!!

Tekst: G. Różański, zdjęcia: KG PSP

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.