BLISKO 1,5TYS. SOŁTYSÓW ŚWIĘTOWAŁO W EXPO MAZURY

Blisko 1,5 tys. sołtysów z regionu świętowało Samorządowy Dzień Sołtysa w Ostródzie.

Tegoroczne uroczystości, które są okazaniem wdzięczności i szacunku sołtysom za ich pracę, odbyły się dzisiaj (29 marca) w Ostródzie.

Jak twierdzą historycy, sołtysi w Polsce byli już w XIII wieku są jedną z najstarszych instytucją państwa. Obecnie w naszym kraju jest ponad 40 tys. sołtysów, natomiast na Warmii i Mazurach – 2,5 tysiąca.

– Sołtysowanie to głównie praca społeczna, za którą zapłatą jest zaufanie mieszkańców i zdobyty szacunek środowiska – mówił podczas spotkania marszałek Gustaw Marek Brzezin. – To dużo, jednak praca sołtysa, jak każda praca, powinna być wynagradzana. Nie od dziś mówimy o tym, że konieczne są takie zmiany w ustawie o samorządzie gminnym, które odpowiednio docenią i wzmocnią sołtysa, sołectwo, sołtysa i rady sołeckie. Zmiany pozwalające na lepsze wykorzystanie majątku, którym dysponują sołectwa, sprawniejszą realizację oddolnych inicjatyw, a przede wszystkim pełniejsze zaangażowanie mieszkańców w przedsięwzięcia wpływające na jakość życia na wsi.

W Ostródzie blisko 100 sołtysów zostało wyróżnionych za zaangażowanie oraz rozwój swojej społeczności. Nie zabrakło również panelu dyskusyjnego „Sołtys-wieś-samorząd-przyszłość”, w którym wzięli udział marszałek województwa, prof. dr hab. Andrzej Babuchowski, dr inż. Marta Akincza oraz Ireneusz Niewiarowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.

Tegoroczny Samorządowy Dzień Sołtysa na Warmii i Mazurach uświetnił koncert Zenona Martyniuka.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.