ĆWICZENIA GRUP SPECJALISTYCZNYCH “BUNKIER 2022”

Ćwiczenia grup specjalistycznych „Bunkier 2022”

W minioną środę 28 września na terenie Komedy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie odbyły się ćwiczenia zgrywające grup specjalistycznych. Udział w nich wzięły Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego „Ostróda” oraz Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza „Nidzica, a także Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego z Olsztyna.

Ćwiczenia odbywały się na bardzo ciekawym obiekcie, w byłym schronie podziemnym. Strażacy otrzymali zadanie dotarcia do poszkodowanego, który zgodnie ze scenariuszem miał zostać przysypany w jednym z korytarzy.

Stan techniczny ścian w tunelu wymagał wykonania umocnień i stabilizacji naruszonych elementów konstrukcyjnych. Takie umocnienia pozwoliły na bezpieczne przemieszczanie się strażaków w kierunku poszkodowanego. To zadanie właśnie realizowała ostródzka SGRT. Strażacy w miejscach o niestabilnej konstrukcji instalowali podpory z tak zwanego systemu gotowego.

Cała operacja to system naczyń połączonych. Wyznaczeni strażacy dokonywali pomiarów i przekazywali dowódcy, jakie elementy są potrzebne. Kolejni wycinali z elementów drewnianych podciągi i podwaliny na określony wymiar, a strażacy wyznaczeni do montażu sprawiali elementy na powierzchni.

Finalnie tak przygotowane elementy przekazywano strażakom pod ziemię, a ci montowali podpory w miejscach, gdzie elementy konstrukcyjne nie były stabilne. Strażacy z SGPR Nidzica równolegle wykonywali przewiert przez strop, którym następnie wtłaczane było powietrze do tunelu.

Strażacy wysokościowi z Olsztyna zbudowali stanowisko, którym przy pomocy technik linowych ewakuowany był spod ziemi poszkodowany oraz transportowany sprzęt ratowniczy.

Ćwiczenia zgrywające grup specjalistycznych są ważnym elementem utrzymywania odpowiedniego poziomu wyszkolenia. Współdziałanie specjalistów z różnych dziedzin ratowniczych wymaga wzajemnej znajomości zakresu specjalizacji, sprzętu oraz wymiany doświadczeń. Podczas ćwiczeń zgrywających właśnie strażacy mają okazję zgłębić tę tematykę.

Organizatorem ćwiczeń była Komendanta Wojewódzka PSP w Olsztynie.

opracowanie: st. kpt. Grzegorz Różański, zdjęcia: bryg. Adam Zaręba

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.