ĆWICZENIA WSPÓŁDZIAŁANIA SŁUŻB „WYPADEK 2022″

Ćwiczenia współdziałania służb „WYPADEK 2022″

Zderzenie pojazdów osobowych na drodze ekspresowej wymusza gwałtowne hamowanie autobusu i jego ustawienie w poprzek drogi.
Na skutek tego dochodzi do zderzenia kolejnych pojazdów, blokada drogi, ratowanie życia i zdrowia poszkodowanych – tak wyglądał scenariusz ćwiczeń zarządzonych przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie. W ćwiczeniach brali udział policjanci i służby ratunkowe, a także żołnierze 42 batalionu lekkiej piechoty w Morągu.
Wszystko po to, aby w sytuacji prawdziwego zagrożenia, wspólnymi siłami uratować jak najwięcej osób.
Wspólne działania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli prowadzone są cyklicznie na terenie powiatu ostródzkiego.
Policjanci i strażacy, żołnierze przeprowadzają wspólne ćwiczenia, podczas których poza działaniami ratowniczymi i operacyjnymi, wypracowują algorytm współpracy wszystkich służb, które pracują na miejscu wypadku drogowego, katastrofy czy klęski żywiołowej.

Właśnie takie działania zostały przeprowadzone 08.12.2022

na nowo budowanej drodze S-5 w okolicy miejscowości Wirwajdy.

Dotyczyły one wypadku drogowego z udziałem wielu osób, do którego doszło na drodze ekspresowej. W wypadku uczestniczył autobus i kilka samochodów osobowych. Jak wynikało ze scenariusza, w wyniku tego zdarzenia kilkanaście osób zostało rannych i wymagali segregacji medycznej.
Taka sytuacja, to wyzwanie dla wszystkich rodzajów służb. Ratownicy medyczni wspólnie z Terytorialsami z Morąga  udzielali poszkodowanym pierwszej pomocy. Wielu z nich potrzebowało natychmiastowej pomocy, znajdując się w stanie zagrożenia życia. W dotarciu do tych osób pomagali strażacy, którzy przy użyciu specjalistycznego sprzętu wydobywali ofiary wypadku. Policjanci z kolei zabezpieczali miejsce zdarzenia oraz brali czynny udział w akcji ratunkowej, udzielając pomocy i transportując poszkodowanych.
Te wszystkie czynności mają kluczowe znaczenie dla wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia w późniejszym postępowaniu przygotowawczym. Dzisiejsze doświadczenie dla 40 żołnierzy było bardzo ważne. Wszystko po to, aby w przypadku realnego zagrożenia czy wypadku współpraca służb z naszego powiatu przebiegała skutecznie.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.