DOM POLONII DOMEM DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY

„Dom Polonii” w Ostródzie to teraz „dom” dla uchodźców z Ukrainy wśród których większość to nasi rodacy – napisał dzisiaj w mediach społecznościowych Prezes Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski. Dziś była okazja do rozmów, podziękowań i świątecznych życzeń w obecności Senator Bogusławy Orzechowskiej, Wojewody Artura Chojeckiego, Starosty Andrzeja Wiczkowskiego, przedstawicieli samorządów, władz krajowych i wojewódzkich „Wspólnoty Polskiej”, szefów lokalnych firm i instytucji i oczywiście mieszkańców Ostródy.

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, które od ponad 30 lat współpracuje ze środowiskami i organizacjami polonijnymi na całym świecie, od pierwszych dni ataku zbrojnego Rosji na Ukrainę, organizuje pomoc w postaci wyżywienia, miejsc pobytu, transportu i opieki dla potrzebujących z terenów objętych konfliktem zbrojnym. 26 lutego br. z Kijowa przez Warszawę do Domu Polonii w Ostródzie, dotarła pierwsza grupa uchodźców, która powiększa się z każdym dniem.

Mamy świadomość, że nasze działania nie byłyby możliwe gdyby nie wsparcie ofiarowane przez Rząd RP, instytucje samorządowe, lokalnych przedsiębiorców oraz darczyńców o wielkich sercach. Dzięki okazanemu wsparciu Dom Polonii w Ostródzie stał się schronieniem dla grupy 50 uchodźców z Ukrainy – dodaje Prezes Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski

W Domu Polonii w Ostródzie w dniu 7 kwietnia odbyło się spotkanie z udziałem Senator Bogusławy Orzechowskiej, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Pana Artura Chojeckiego oraz Starosty Ostródzkiego Pana Andrzeja Wiczkowskiego. W organizację i przygotowanie spotkania włączyli się obywatele Ukrainy, którzy chcieli osobiście, w tym szczególnym przedświątecznym czasie, podziękować za okazane wsparcie.

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska od 32 lat opiekuje się Polakami i Polonią poza granicami na całym świecie, współpracuje ze środowiskami i organizacjami polskimi na Ukrainie. Uruchomiło bezpośrednią pomoc dla naszych rodaków, którzy opuszczają ogarniętą wojną Ukrainę. Polega ona na udzieleniu schronienia, organizacji wolontariatu na rzecz Polaków z Ukrainy, zbiórce pieniędzy, która posłuży wsparciu emigrujących z zagrożonych terenów atakowanych przez wojska rosyjskie. Naszym wyzwaniem jest zapewnić pobyt w Polsce i otoczyć opieką Polaków z Ukrainy, zapewnić im bezpieczne schronienie , a w szczególności zadbać dzieci najbardziej dotknięte traumą wojny. Konieczna jest także pomoc humanitarna dla naszych Rodaków, którzy zostają na Ukrainie i temu służą akcje takie jak Wielkanocna Paczka dla Rodaków w Ukrainie.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.