FERIE 2023 Z WOT

Pętla taktyczna “Ferii z WOT 2023”

 

Ponad 260 ochotników do Terytorialnej Służby Wojskowej z regionu Warmii i Mazur kończy szkolenie podstawowe w ramach „Ferii z WOT” w 4 Warmińsko- Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Wielu mieszkańców województwa skorzystało ze szkolenia hybrydowego.  Terytorialsi mają za sobą pierwszy wojskowy egzamin, tzw. „Pętle taktyczną”.

 

Od 20 stycznia w ramach ,,Ferii z WOT” kandydaci szkolili się w 42 Batalionie Lekkiej Piechoty w Morągu. Natomiast w Braniewie, gdzie stacjonuje 43blp realizowane było szkolenie podstawowe w systemie hybrydowym, na które ochotnicy stawili się pod koniec 2022 roku. Część szkolenia żołnierze realizowali w weekendy, by ostanie 10 dni „szesnastki” kontynuować jednym ciągiem. Obie kompanie szkolne połączą się 4 lutego w Morągu, gdzie złożą uroczystą przysięgę wojskową.

 

„Pętla taktyczna” to podsumowanie zdobytych umiejętności. Posługiwanie się bronią, strzelanie, zakładanie maski przeciwgazowej i jej właściwe użycie, poruszanie się w terenie z wykorzystaniem busoli, czy udzielanie pomocy medycznej na polu walki – to tylko niektóre zadania, jakie musieli wykonać żołnierze.

 

Egzamin prowadzony był w formie marszu w terenie, gdzie żołnierze w pełnym oporządzeniu, przemieszczając się z punktu na punkt wykonywali przygotowane dla nich zadania. Właściwą drogę odnajdywali na mapie, poruszając się marszem ubezpieczonym.

 

Celem egzaminu było podsumowanie zdobytych umiejętności, ocena sprawności bojowej oraz odporności psychofizycznej żołnierzy w warunkach poligonowych. Pętla taktyczna miała na celu sprawdzenie zachowania, działania żołnierza na polu walki i umiejętności realizacji wybranych zadań taktycznych. Poprzez przeprowadzenie sprawdzianu strzeleckiego, zweryfikowana została również umiejętność bezpiecznego posługiwania bronią. 

 

Egzamin odbył się na terenie o zróżnicowanym ukształtowaniu tak, aby podgrywając incydenty taktyczne jak kontakt ogniowy, działanie w strefie skażonej, czy ewakuacja rannego z pola walki, wykorzystując środki pozoracji, odzwierciedlić działanie potencjalnego przeciwnika, zmuszając tym samym szkolonych do podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym w stosunku do zaistniałej sytuacji.

 

Pierwszy krok w stronę 4W-MBOT można wykonać poprzez kontakt z rekruterem Wojsk Obrony Terytorialnej (https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl) lub udać się osobiście do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji właściwego do miejsca zameldowania. Terytorialną Służbę Wojskową można odbywać w innym miejscu, np. miejscu zamieszkania, nauki czy też studiów.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.