JUŻ JUTRO WCIELENIE NASTĘPNYCH 150 TERYTORIALSÓW W MORĄGU

W najbliższą sobotę odbędzie się wcielenie kolejnych ochotników do 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga ps. „Szczerbiec”. Brygada Obrony Terytorialnej na Warmii i Mazurach powiększy się o ponad 150 Terytorialsów. W sobotę, 14 lipca br. ruszy kolejna tura naboru do Terytorialnej Służby Wojskowej w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga ps. „Szczerbiec”.

Ponad 150 ochotników niemal z całego województwa warmińsko-mazurskiego stawi się w Morągu, aby rozpocząć szkolenie podstawowe Terytorialsa tzw. „szesnastkę”. Dla ochotników to sprawdzian kondycji, wytrwałości, ale też motywacji. Szkolenie zakończy się 29 lipca br., kiedy to żołnierze złożą uroczystą przysięgę wojskową w Parku Miejskim w Morągu. Nowo zaprzysiężeni żołnierze zasilą szeregi wszystkich batalionów lekkiej piechoty wchodzących w skład 4 W-MBOT. Pierwszy dzień szesnastodniowego szkolenia podstawowego to tzw. wcielenie. Tego dnia ochotnicy otrzymują mundur i wyekwipowanie, to czas również na sprawy ewidencyjne. To również dzień badań i testów potencjału sprawności fizycznej, które obejmują „test wejściowy” i badanie współczynników budowy ciała. Wyniki tych testów będą wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów. – Podczas pierwszych szesnastu dni szkolenia ochotnicy uczą się zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, udzielania pierwszej pomocy, topografii, a także umiejętności posługiwania się bronią.

Chcemy, aby nasi żołnierze byli dobrze wyszkoleni, dlatego bardzo ważną częścią szkolenia są zajęcia z taktyki, które scalają całą wiedzę podstawową Terytorialsa. Szkolenie kończy pętla taktyczna, czyli sprawdzian z zakresu wiedzy i umiejętności, jakie ochotnicy nabyli „szesnastki”. Zwieńczeniem szkolenia podstawowego jest przysięga wojskowa – wyjaśnia ppłk. Mirosław Tołodziecki, dowódca batalionu lekkiej piechoty w Morągu. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe to dopiero początek szkoleń Terytorialsów. Cały proces szkoleniowy trwa 3 lata i odbywa się przede wszystkim w systemie weekendowym, co pozwala w sposób optymalny pogodzić życie zawodowe i rodzinne ze służbą wojskową.

 

Dane statystyczne pokazują, że średnia wieku żołnierza OT to 32 lata, a zdecydowaną większość, bo aż 70% stanowią ludzie młodzi, w wieku poniżej 35 lat. Blisko 77% jest aktywnych zawodowo, a ok. 15% studiuje. Około 50% ma wykształcenie średnie, a 32% wyższe. Co dziesiąty Terytorials jest kobietą. * * * 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo warmińsko-mazurskie. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty (blp): Morągu, Braniewie, Giżycku, Ełku oraz Olsztynie. Brygadą dowodzi płk Mirosław Bryś.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.