MIŁOMŁYN. UPAMIĘTNILI INKĘ

28 sierpnia 2021 roku w Miłomłynie, odbyły się uroczystości związane z 75 rocznicą śmierci Danuty Siedzikówny „Inki”. W uroczystościach wzięli też udział leśnicy.

28 sierpnia 2021 roku minęło 75 lat od śmierci Danuty Siedzikówny „Inki”, sanitariuszki z oddziału podległego Zygmuntowi Szendzielarzowi ps. „Łupaszka”.
Aresztowana w lipcu 1946 roku, po brutalnym i długotrwałym śledztwie, rozstrzelana w piwnicach więzienia karno-śledczego Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Gdańsku.
Do końca pozostała wierna patriotycznym ideałom wpojonym przez rodziców, do końca „zachowała się jak trzeba”.
Miejsce pochówku „Inki” zostało zlokalizowane dopiero w 2014 roku, a jej szczątki spoczęły na gdańskim cmentarzu garnizonowym w 70 rocznicę śmierci.
 28 sierpnia 2021 roku w Miłomłynie, odbyły się uroczystości związane z 75 rocznicą śmierci Danuty Siedzikówny „Inki”.
Obchody zainaugurowała Msza Święta odprawiona w kościele Św. Bartłomieja w Miłomłynie, z udziałem przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych, harcerzy, mieszkańców Miłomłyna.
Myślą przewodnią wygłoszonego przez Księdza Proboszcza kazania było życie w wolności i prawdzie, któremu tak piękne świadectwo dała „Inka”.
Po mszy nastąpił przemarsz ulicami miasta, okolicznościowe przemówienia oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Danuty Siedzikówny, ufundowanym w 2016 roku przez społeczeństwo Miłomłyna i leśników Nadleśnictwa Miłomłyn.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.