MUZEUM W MORĄGU PRZEJDZIE REMONT ZA PONAD 10 MLN ZŁ

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie rozpoczyna remont kolejnej placówki muzealnej. Wartość planowanych prac szacowana jest na kwotę ponad 10 mln złotych.

22 czerwca 2022 r. w Muzeum im. J.G. Herdera w Morągu, Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie podpisał umowę z wykonawcą remontu naszego oddziału w Morągu firmą Gorek Restauro Spółka z o.o. Spółka Komandytowa. Dzisiaj odbyło się oficjalne przekazanie placu budowy.
Morąski oddział MWiM znajduje się w odbudowanym po zniszczeniach wojennych dawnym pałacu Dohnów w Morągu. W trakcie odbudowy nie dbano należycie o dobór materiałów i odtworzenie funkcji pałacowych. W związku z fatalnym stanem dachu MWiM postanowiło przeprowadzić gruntowny remont budynku połączony z dociepleniem ścian, podłóg i dachu, wymianą okien i drzwi na stolarkę energooszczędną, wymianą instalacji c.o., grzejników oraz wymianą oświetlenia wewnętrznego na energooszczędne i wszelkie niezbędne prace związane z instalacją elektryczną.
Pałac Dohnów w Morągu w nowej odsłonie będzie miał wejście w miejscu historycznego wejścia do pałacu, udostępnimy nowe sale wystawowe, odsłonimy relikty murów obronnych, wyremontujemy klatki schodowe, powstaną nowe toalety oraz sala do działań edukacyjnych. Budynek uzyska infrastrukturę techniczną przystosowującą go do nowoczesnego sposobu ekspozycji naszych zbiorów.
W morąskim oddziale MWiM prezentujemy cenne eksponaty dokumentujące spuściznę po rodach szlacheckich zamieszkujących dawne Prusy, portrety rodowe, zbiory malarstwa holenderskiego, grafiki, meble. To drugi co do wielkości oddział MWiM po zamku w Lidzbarku Warmińskim, w którym obecnie także prowadzimy remont i modernizację w ramach projektu „Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap”.
W związku z rozpoczęciem remontu, Muzeum im. J.G. Herdera w Morągu, oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, będzie zamknięte dla zwiedzających do lata 2024 r.
Projekt „Termomodernizacja pałacu Dohnów – siedziby Muzeum im. J.G. Herdera w Morągu” realizujemy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość planowanych prac wyceniana jest na 10 737 202,97 zł. Projekt jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Fot. Łukasz Kulicki

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.