OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA W OSTRÓDZIE

Uroczyście i rodzinnie obchodzono w Ostródzie Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W ten dzień w 1791 uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni.

3-majowy dzień 2017 roku w Ostródzie rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie. Celebrował ją ks. Roman Wiśniowiecki. Następnie uczestnicy obchodów udali się w uroczystym przemarszu, prowadzonym przez Orkiestrę Miejską  pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Tam po odegraniu hymnu państwowego wszystkich przybyłych przywitał burmistrz Czesław Najmowicz, który w krótkim wystąpieniu przypomniał znaczenie i historię tego święta dla nas – Polaków. Jak stwierdził, powinniśmy to święto spędzać rodzinnie i radośnie.

Wśród przybyłych byli m.in.: minister Zbigniew Babalski, starosta ostródzki Andrzej Wiczkowski, wójt gminy Ostróda Bogusław Fijas, radni, a także przedstawiciele służb mundurowych, ostródzkich organizacji, partii politycznych, szkół, kombatantów i wielu innych.

Zakończeniem oficjalnych obchodów było złożenie kwiatów pod pomnikiem przywódcy Insurekcji z 1794 roku.

Następnie Urząd Miasta wraz z Żeglugą i Centrum Kultury przygotował dla mieszkańców wiele atrakcji, radosnych i właśnie rodzinnych, ale o tym napiszemy w osobnym artykule.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.