ODRA POJAWIŁA SIĘ RÓWNIEŻ W ZAKŁADZIE PRACY W OLSZTYNKU?

Dotarła do nas informacja o kolejnym przypadku zachorowania na odrę w regionie. Tym razem podejrzenie dotyczy pracownika dużego zakładu pracy w Olsztynku.

— Podejrzenie odry dotyczy obywatela Ukrainy zatrudnionego w zakładzie pracy w Olsztynku — informuje mgr Małgorzata Dobrzańska, kierownik oddziału epidemiologii Wojewódzkiej Stacji-Epidemiologicznej w Olsztynie. — Będziemy robili badania krwi tego pracownika w kierunku indentyfikacji przeciwciał odry. Jednak krew zostanie pobrana dopiero w poniedziałek, ponieważ musi upłynąć odpowiedni czas od wystąpienia objawów choroby, zanim przeciwciała pojawią się we krwi. W przyszłym tygodniu będziemy wiedzieli więc, czy na pewno jest to przypadek odry — dodaje.
Odra jest choroba zakaźną wywoływaną przez wirus odry, który przenoszony jest drogą kropelkową, powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z chorą osobą. Rozpoczyna się wystąpieniem nietypowych objawów: wysoka temperatura, kaszel, katar, co zazwyczaj jest mylnie rozpoznawane jako przeziębienie. Po 2-3 dniach pojawia się wysypka na skórze twarzy i szyi, która stopniowo rozprzestrzenia się na tułów i kończyny. Wysypka ustępuje po 5-6 dniach w takiej kolejności, w jakiej się pojawiła.
źródło: WM

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.