OSTRÓDA BĘDZIE MIEĆ NOWE „STARE” SPICHLERZE?

Chyba każdy ostródzianin wie, jak wyglądał niegdyś spichlerz usytuowany nad Jeziorem Drwęckim. Czy to z własnych wspomnień, opowiadań starszego pokolenia czy z dawnych fotografii…

Dziś temat spichlerza powraca. Właściciel gruntu przy ul. Spichrzowej i ul. Słowackiego ma plan, jak zagospodarować teren,  zachowując i kultywując przy tym historię tego miejsca.

Na XXII Sesji Rady Miasta, która odbyła się w dniu 29.11.2019 inwestor, do którego należy teren, przedstawił wstępny projekt zagospodarowania terenu. W koncepcji jest budowa trzech budynków wielorodzinnych z dopuszczeniem funkcji usługowej z otwartą infrastrukturą miejską. W planach inwestycyjnych  budynki mają być odwzorowaniem dawnego spichlerza, z zachowaniem elementów architektonicznych i estetycznych dawnej architektury.

Przypomnimy, że ów teren przez kilkanaście lat był niezagospodarowany. Stał tam pustostan, który cieszył się złą renomą. Częstymi „lokatorami” tego miejsca były osoby bezdomne i nadużywające alkoholu. Teraz  może się to zmienić. W minionym roku teren został uporządkowany. Teraz nabrzeże Jeziora Drwęckiego może znacznie zmienić swój wygląd.

Podczas sesji mogliśmy usłyszeć argumenty, jakie może zyskać miasto dzięki tej inwestycji:. Są nimi:  rozwój kulturalny tego miejsca, rewitalizacja niewykorzystanego terenu, znaczna poprawa wizerunku i estetyki miasta Ostródy, włączenie terenu do życia miejskiego, zarówno pod względem historyczno – architektonicznym, jak i ekonomicznymi społecznym.

W dniu 4 czerwca minionego roku został złożony wniosek przez przedstawicieli firmy inwestycyjnej o zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który umożliwiłby sfinalizowanie inwestycji. Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który obowiązuje do dziś został uchwalony uchwałą Rady Miejskiej w dniu 23-go marca 1998 roku i dotyczy obsługi turystyki. Inwestor we wniosku chce zmiany, która umożliwiłaby budowę budynków mieszkalno – usługowych. Nie chce on budować tam kolejnego hotelu, których nad jeziorem nie brakuje. Chce stworzyć lokale mieszkalne.  „Rynek lokalny nasycony jest już inwestycjami hotelowymi.” – można było usłyszeć na sesji.

„Staramy się uszanować skalę obiektu, układ szczytowy, materiał, rys historyczny. (…) Jest to wstępny projekt. Jesteśmy otwarci na rozmowy, co do ostatecznej wizji budynków. (…) Chcemy uszanować historię i ją uwypuklić w nowych budynkach. Chcemy, by obiekt miał tą samą liczbę kondygnacji, co dawny spichlerz. Architektonicznie będzie bardzo zbliżony do pierwotnego budynku” – dodaje S. Manikowski – architekt.

Aby do inwestycji mogło dojść,  potrzebna jest zmiana Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, która umożliwiłaby budowę lokali mieszkalnych.

Podczas XXIII Sesji Rady Miasta, która odbyła się w dniu 30.12.2019 roku, radna Agnieszka Karłowicz wnioskowała o zdjęcie z obrad punktu dotyczącego zmiany Planu Zagospodarowania Przestrzennego Miasta.

Chciałabym prosić Państwa o zdjęcia tego punktu ponieważ,  którą zobaczyliśmy jest koncepcją przeładowaną. Projekt był zdecydowanie przeskalowany. Postawienie tak dużych budynków w tym miejscu, odetnie całkowicie ul. Słowackiego od reszty miasta. (…) Ta ulica wymaga naszej szczególnej uwagi i uwagi władz miasta. (…) To newralgiczny punkt na mapie miasta i chciałabym, abyśmy wspólnie zastanowili się co dalej robić w tej kwestii. (…) To będzie inwestycja nie na dziesiątki lat, lecz na setki. – dodaje radna.

Faktem jest, iż teren został wpisany do Rejestru Zabytków w dniu 14.01.1987 roku. Wpis dotyczy fundamentu, który pozostał na tym terenie.

Na wniosek radnej punkt został zdjęty z obrad XXIII Sesji Rady Miasta.

Ostróda ma szansę na zmianę wizerunku. Istnieje możliwość przywrócenia dawnej architektury nad Jeziorem Drwęckim. Jak sprawa potoczy się dalej? Bez przychylności radnych teren może być nieużytkiem przez kolejne lata. Jaka będzie decyzja radnych? Sami jesteśmy ciekawi. Do tematu jeszcze powrócimy.

 

Miki

 

 

 

 

 

 

 

1 comments

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.