OSTRÓDA I OKOLICE NA WEEKEND – CO WARTO ZOBACZYĆ?

OSTRÓDA I OKOLICE NA WEEKEND - CO WARTO ZOBACZYĆ?

Ostróda cieszy się zainteresowaniem turystów przez cały rok. Przyciąga żeglarzy, wędkarzy, jak i rodziny z dziećmi. To idealne miejsce na weekendowy i dłuższy wypoczynek. Znajdziemy tu malownicze krajobrazy, ciekawe atrakcje i mnóstwo urokliwych miejsc.

 

Wyjazd na Mazury to wspaniałe chwile i przeżycia, niezależnie od tego jaki kierunek i miasto wybierzemy. Wszędzie jest wyjątkowo i na swój sposób bajkowo. Wszystko przez niezwykłe jeziora, malownicze krajobrazy i liczne atrakcje.
Przykładem jest  Ostróda. Jest miejscem popularnym wśród turystów. Cieszy się zarówno zainteresowaniem żeglarzy, wędkarzy, jak i rodzin z dziećmi. Ma bogatą historię, dzięki czemu pasjonaci historii, jak i osoby wypoczynek nad wodą, znajdą tu coś dla siebie. Po co więc jeździmy do Ostródy? Przede wszystkim, by miło spędzić czas, dla malowniczych jezior, odpoczynku, by aktywnie spędzić czas. Każdy powinien być zadowolony.

Powodów, by przyjechać do Ostródy jest sporo. To nie tylko wyjątkowe położenie i jeziora, ale również piękne lasy i doskonała lokalizacja, dzięki czemu bez problemu tu dojedziemy i dopłyniemy. Miejscowość ta jest określana jako stolica Mazur Zachodnich. Więcej tu słońca i przestrzeni, co bez wątpienia jest doceniane przez turystów, poszukujących kontaktu z naturą, bez tłoku w porównaniu do bardziej znanych i popularnych miejscowości.

Miasto to najbardziej tętni życiem w sezonie letnim, co zrozumiałe. Wszystko ma bezpośredni związek z sezonem żeglarskim, jak i licznym festiwalami, które właśnie wtedy są tu organizowane. Lato rozpoczyna się tu Dniami Morza, następne w kolejności są: Dni Ostródy, Festiwal Muzyki Tanecznej, Festiwal Ognia  czy też Ostróda Reggae Festiwal.

Okres jesienno-zimowy również sprzyja przyjazdom właśnie w to miejsce. Pełno tu miłośników spacerów, grzybiarzy, czy wędkarzy. Warto podkreślić, że w samej miejscowości, jak i jej okolicach znajdują się lasy, przez co grzybobranie w tej miejscowości powinno należeć do niezwykłych przyjemności. W zimie organizowane są liczne wydarzenia, mające urozmaicić pobyt w tym miejscu. Są to m.in. kuligi, ogniska. Wędkarze mogą z kolei oddać się próbie wędkarstwa podlodowego. To jasne, że Ostróda jest idealnym miejscem na wypoczynek o każdej porze roku.

Co warto zobaczyć w Ostródzie?

Główną atrakcję miejscowości stanowi tu molo wybudowane w połowie lat 90. Jest ono największym tego typu obiektem śródlądowym w Polsce. W połączeniu z kafejkami i restauracjami na nabrzeżu, stanowi miejsce spotkań i spędzania czasu wolnego. Dla miłośników spędzania czasu na wodzie czeka tu wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz plaża Sajmino, uznawana za najpiękniejszą plażę w regionie. Prowadzą do niej wielkie schody wybudowane na stromej skarpie sosnowego lasu.

Będąc tu, warto również zwrócić uwagę na Kanał Ostródzko-Elbląski, będący najdłuższym oraz najbardziej interesującym pod względem technicznym unikatem w skali światowej. Ma on 2 śluzy oraz 5 pochylni, które niwelują różnice poziomów o 99 metrów, a statki poruszają się tu na specjalnych wózkach. Regularne rejsy po kanale trwają tu od początku maja do końca września każdego roku.

Ostróda to również wspaniałe zabytki. Jednym z nich bez wątpienia jest gotycki zamek, przypominający o czasach, gdy miasto stanowiło ważny ośrodek administracyjny Zakonu Krzyżackiego. Miejsce to jest udostępnione zwiedzającym. W jego pomieszczeniach mieści się między innymi galeria oraz muzeum.

W poszukiwaniu pięknych widoków, warto jest się wybrać na ulicę Sienkiewicza, gdzie znajduje się kościół ewangelicki. Na jego wieży dostępny jest punkt widokowy, do którego prowadzi 105 stopni schodów. Podczas tej wspinaczki, turyści mogą podziwiać mechanizm starego zegara oraz dzwony, z których największy ma prawie półtora metra średnicy. Poza tym na kilku poziomych wieży eksponowane są dary wiernych – głównie przedmioty codziennego użytku. Jako ciekawostkę, należy przytoczyć fakt, że Ostróda ma swój własny hejnał, który odgrywany jest właśnie z tej wieży.

Miejscem, które powinno zainteresować osoby szukające ciekawostek przyrodniczych, będzie bez wątpienia Rezerwat Sosny Taborskiej. Znajdują się tu stare, ponad 250-letnie sosny, mające nawet 40 metrów wysokości, wyróżniające się gładkimi pniami bez guzów ani sęków. Dziś sosna taborska jest coraz rzadziej spotykana, gdyż z lasów stopniowo wypierają ją drzewa liściaste. Warto więc skorzystać z okazji i wybrać się na ścieżkę edukacyjną, biegnącą przez rezerwat.

źródło: nocowanie.pl

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.