POD OLSZTYNEM ZNALEZIONO NAGI MIECZ „GRUNWALDZKI”

POD OLSZTYNEM ZNALEZIONO NAGI MIECZ "GRUNWALDZKI"

Niezwykłego odkrycia dokonano pod Olsztynem.

Znaleziono idealnie zachowany średniowieczny miecz „grunwaldzki” z pełnym osprzętem. Cenne znalezisko zostało przekazane marszałkowi Gustawowi Markowi Brzezinowi, następnie trafi do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Specjaliści podkreślają, że takie znalezisko zdarza się raz na dziesięciolecia.– To fenomenalny zestaw w postaci miecza, pochwy, pasa i dwóch noży. Biorąc pod uwagę, że zabytki te pochodzą z przełomu XIV i XV, a więc przeleżały w ziemi ok. 600 lat, to są zachowane w niebywale dobrym stanie – podkreśla pasjonat archeologii Aleksander Miedwiediew, który skarby przekazał w darowiźnie Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.Datowanie znaleziska i kontekst historyczny ówczesnych terenów Warmii i Mazur pozwala snuć przypuszczenia, że odkryty właśnie „grunwaldzki” miecz mógł mieć związek z największą bitwą średniowiecznej Europy.– To nieodłączna część naszego regionalnego dziedzictwa. Jak wiemy, działania militarne bitwy pod Grunwaldem wykraczają przecież poza teren pól pod Stębarkiem i poza połowę lipca 1410 roku, dlatego znalezisko pobudza wyobraźnię. Atrakcyjnością stanu zachowania automatycznie „przenosi” w czasy grunwaldzkiego rycerstwa. Na szczególne wyrazy uznania zasługuje postawa darczyńcy, który sprawił, że tak unikatowe zabytki będą mogły „przemówić” do wyobraźni szerokiego grona odbiorców. – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin.

 

Artefakt zostanie przekazany do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

 

– Zestaw orężny zostanie teraz poddany czynnościom konserwacyjnym i badawczym – tłumaczy Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. – Mamy pewne podejrzenia, co do statusu społecznego średniowiecznego właściciela miecza i jesteśmy ciekawi, co kryje się pod warstwą rdzy. Głębiej zbadamy również samo miejsce wydobycia zabytku, by poznać kontekst sytuacyjny jego pochodzenia. Tak drogocenne przedmioty w średniowieczu rzadko kiedy zostawały w ziemi.

źródło: Radio Olsztyn/Warmia i Mazury

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.