PODPISANO UMOWĘ NA MODERNIZACJĘ SŁYNNEJ URANII

PODPISANO UMOWĘ NA MODERNIZACJĘ SŁYNNEJ URANII

W Olsztynie została podpisana umowa z wykonawcą modernizacji Hali Widowiskowo-Sportowej „Urania”. W spotkaniu uczestniczył Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Modernizacja obiektu jest efektem negocjacji zarządu województwa z Komisją Europejską w sprawie przesunięcia pieniędzy między osiami priorytetowymi Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Negocjacje nie były łatwe, ale – jak mawiali Starożytni – „koniec wieńczy dzieło” i już za dwa lata będziemy mieć halę widowiskowo-sportową z prawdziwego zdarzenia. Nowy obiekt będzie nie tylko areną zmagań sportowych, ale też miejscem wydarzeń kulturalnych, kongresów, wystaw czy targówmówił podczas spotkania Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

PODPISANO UMOWĘ NA MODERNIZACJĘ SŁYNNEJ URANII

Umowa z wykonawcą otwiera ostatni etap realizacji jednej z najbardziej oczekiwanych inwestycji nie tylko w Olsztynie, ale w całym regionie. Podpisy pod umową złożyli Piotr Grzymowicz (prezydent Olsztyna) oraz Sławomir Nowak (wiceprezes zarządu Mirbud S.A., wykonawca modernizacji).

Projekt modernizacji hali został wybrany w konkursie architektonicznym w 2016 roku. Wygrała go pracownia architektoniczna Urban Architect

Hala Urania, jedna z najbardziej charakterystycznych brył architektonicznych Olsztyna, odzyska dawny blask, zyskując przy tym nowy, ale nawiązujący do tradycji wygląd, nowoczesne wyposażenie, a przede wszystkim nowe funkcjedodaje marszałek Brzezin.

PODPISANO UMOWĘ NA MODERNIZACJĘ SŁYNNEJ URANII

Planowana rozbudowa i przebudowa hali widowiskowo–sportowej, wraz z infrastrukturą obejmuje wyburzenie części C i B obiektu, przebudowę i rozbudowę części A oraz dobudowę bryły BC. Wszystkie bryły będą skomunikowane ze sobą i stanowić będą funkcjonalną całość.

W bryle A zaprojektowano centralnie usytuowane boisko oraz widownię z miejscami stałymi, mobilnymi, dla osób z niepełnosprawnościami oraz stojącymi. Na widowni wyodrębniono strefę VIP oraz strefę komentatorów i dziennikarzy z niezależną komunikacją połączoną bezpośrednio z salami konferencyjnymi i obsługą cateringową.

W bryle BC zaprojektowano podpiwniczenie, w którym znajdą się m.in. pomieszczenia techniczne i parkingi. Znajdą się tu też m.in. sala treningowo-rozgrzewkową, sala podnoszenia ciężarów, pomieszczenia sędziów, trenerów, chearleaderek, siłownia, pomieszczenia rehabilitacyjne, medyczne, do obsługi lodowiska–rolkowiska oraz kompleksy sanitarno-szatniowe i pomieszczenia biurowe.

PODPISANO UMOWĘ NA MODERNIZACJĘ SŁYNNEJ URANII

W przestrzeni między bryłą A i BC zaprojektowano ściankę wspinaczkową zadaszoną przeszklonym dachem. W obiekcie zlokalizowano gastronomię z zapleczem oraz pomieszczeniami sanitarnymi dla obsługi.

Obiekt zaprojektowany został w technologii energooszczędnej, zaprojektowano nowoczesne systemy elektryczne i teleinformatyczne,
w tym fotowoltaikę, kompletny system automatyki, monitoringu technicznego, system sprzedaży i kontroli biletów umożliwiając organizację imprez kulturalnych i sportowych na najwyższym poziomie.

Zostanie również zagospodarowany teren wokół obiektu, m.in. drogi dojazdowe, ścieżkę rowerową, miejsca parkingowe i ciągi piesze, zieleń, oświetlenie. Przestrzeń publiczna przed budynkiem utworzy reprezentacyjne przedpole przed wejściem do budynku z miejscami spotkań (siedziskami), z dostępem również dla użytkowników niepełnosprawnych.

Obiekt po przebudowie będzie wykorzystywany na potrzeby imprez sportowych, jak również organizacji widowisk i wydarzeń takich jak: przedstawienia teatralne, operowe, seanse filmowe, koncerty rockowe i klasyczne, przeprowadzanie kongresów, zjazdów plenarnych, wystaw, targów, itp. Do powyższych imprez będzie można wykorzystać zarówno halę główną, jak i salę treningowo-rozgrzewkową.

Wartość całkowita projektu wynosi prawie 194 mln zł, natomiast dofinansowanie wynosi ponad 131 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, Oś 8 Obszary wymagające rewitalizacji, Działanie 8.1 Rewitalizacja obszarów miejskich

Modernizacja Uranii, która została oddana do użytku w 1978 roku, powinna zakończyć się jesienią 2023 roku.

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.