POWIAT OSTRÓDZKI NA PODIUM POLSKICH SAMORZĄDÓW

Jury konkursu organizowanego przez Związek Powiatów Polskich wybrało najbardziej rozwojowe jednostki samorządu terytorialnego w 2021 roku. Powiat Ostródzki uplasował się na drugiej pozycji wśród samorządów w kategorii „powiaty od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców” Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów.

Konkurs prowadzony przez Związek Powiatów Polskich to jedyny w Polsce tego rodzaju ranking samorządów zarządzany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Eksperci ZPP oceniając samorządy, wydają opinie na podstawie 65 kryteriów określonych w 10 grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

– Nieprzerwanie od 2015 roku Nasz Samorząd plasuje się w pierwszej piątce Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów, to ogromne osiągnięcie na skale całego kraju. Sukces ten w dużej mierze jest zawdzięczany owocnej współpracy Zarządu, Radnych, pracowników Starostwa Powiatowego w Ostródzie i jednostek organizacyjnych powiatu ostródzkiego. Przy tej okazji pragnę podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w codzienną pracę na rzecz „Naszej Małej Ojczyzny”. – mówi Andrzej Wiczkowski, Starosta Ostródzki.

Powiat Ostródzki, przez ostatnie 7 lat lokował się zawsze w pierwszej piątce rankingu samorządowego w swojej kategorii:

 • 2021 r. – II miejsce,
 • 2020 r. – II miejsce wraz z wyróżnieniem „Super Powiat 2020” – rodzaj uhonorowania “Mistrzów wśród samorządowych liderów”
 • 2019 r. – I miejsce z honorowym tytułem „Dobry Polski Samorząd 2019 roku”
 • 2018 r. – IV miejsce,
 • 2017 r. – V miejsce,
 • 2016 r. – V miejsce,
 • 2015 r. – V miejsce.

Wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów 2021 [link]

Poniżej przedstawiamy listę laureatów w kategorii „Powiaty do 120 tys. mieszkańców”:

 1. Powiat Raciborski – honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2021
 2. Powiat Ostródzki
 3. Powiat Toruński
 4. Powiat Słupski
 5. Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski
 6. Powiat Niżański
 7. Powiat Stalowowolski
 8. Powiat Tomaszowski (woj. lubelskie)
 9. Powiat Piotrkowski
 10. Powiat Świecki
 11. Powiat Tomaszowski (woj. łódzkie)
 12. Powiat Lęborski
 13. Powiat Chojnicki
 14. Powiat Malborski
 15. Powiat Jędrzejowski

Źródło informacji: Biuro Promocji, Związek Powiatów Polskich

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.