REKORD GUINESSA W STARYCH JABŁONKACH?

Dzisiaj prezentujemy Wam niesamowity film opublikowany na kanale Nadleśnictwa Stare Jabłonki, który został nagrany właśnie na jego terenie przez ”Pana Grzybniętego”.

Ten opisuje swoje doświadczenie – W marcu 2017 roku przedstawiałem bliżej sromotnika smrodliwego, pisałem o nieudanych próbach sfilmowania jego rozwoju i obiecywałem, że się nie poddam. Wreszcie się udało. Znalazłem kilkanaście dorodnych „czarcich jaj” i czekałem… Kiedy zaczął „wykluwanie” pierwszy receptakl, okazało się, że jajo było źle ułożone i wzrost odbywał się w poziomie. Rosnący receptakl przewrócił sąsiednie, również rozwijające się jajo i nastąpiła katastrofa. Widać to na pierwszym filmie.

Nie na darmo zgromadziłem jednak kilkanaście jaj. Po niedługim czasie (dopilnowałem tym razem odpowiedniego ułożenia) doszło do rozwoju następnych, już pionowo.

– Policzyłem, że w najszybszym momencie rozwoju prędkość wzrostu receptakla wynosiła ok. 2 mm na minutę. Zresztą każdy może to policzyć, na filmie widoczny jest upływ czasu a tłem jest kartka w kratkę o boku 5 mm. Źródła (w tym księga Guinnessa) podają 5 mm na minutę. Przypuszczam, że to może zależeć od warunków, np.  temperatury. Tak czy owak prędkość jest imponująca, co wreszcie udało mi się zarejestrować i podzielić z Wami rezultatem. Ciekawy jest również dość długi upływ czasu do pojawienia się pierwszych much, widać też, jak szybko zjadają swój przysmak.

źródło: Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Stare Jabłonki, Grzybnięty

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.