SPÓŁKI MIEJSKIE FINANSUJĄ PODMIOTY POWIĄZANE Z RODZINĄ BURMISTRZA? RADNI PYTAJĄ

Jeden z radnych Waldemar Graczyk podczas sesji zapytał burmistrza o to czy spółki miejskie finansują biznes należący do jego rodziny. Było to podyktowane nie otrzymaniem odpowiedzi od prezesów MPEC, MABK oraz Żeglugi. Prezesi nie wiedzieli. Ba, potrzebują 2 tygodni na jej udzielenie…

Radny Graczyk wszczął kontrolę w związku z podejrzeniami mieszkańców związanych z nieprawidłowościami i powiązaniami finansowymi pomiędzy prywatnymi biznesami (ZM Volley, Szkoła Mistrzostwa Sportowego, Klub Sportowy SMS) należącym do rodziny burmistrza Michalaka a Spółkami Miejskimi. W związku z tym, wraz z radnym Ryszardem Kowalskim udał się z pytaniami do prezesów 4 spółek: Miejska Administracji Budynków Komunalnych, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Żegluga Ostródzko-Elbląska, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Na spotkaniu radnych Graczyka i Kowalskiego z prezesami spółek – trzech z nich nie wiedziało o finansowaniu wspomnianych wyżej podmiotów – Podczas spotkań, trzech prezesów nie udzieliło nam informacji. Poprosili o dwa tygodnie czasu. Zaznaczam, że radni mają prawo do kontroli wydatków w spółkach miejskich – powiedział Graczyk

Wyłamało się PWiK, prezes tej spółki wykazał dokumenty wskazujące że w 2019 roku przedsiębiorstwo na stowarzyszenie i szkołę sportową prowadzone przez rodzinę burmistrza przekazało około 30.000 zł.

Informacji na spotkaniach z prezesami nie udało się uzyskać zbyt wiele, więc radny pytał bezpośrednio burmistrza na sesji, by ten publicznie odpowiedział.

Burmistrz Zbigniew Michalak nie odpowiedział na pytanie odnośnie sum przekazywanych przez PWiK, stwierdził, że informacje są niepełne ponieważ powinny zawierać wszystkie podmioty którym ta spółka przekazuje pieniądze, a nie tylko te przedstawione przez Graczyka. (Jakby w kontekście pytania miało to jakiekolwiek znaczenie). – Jako burmistrz nie jestem członkiem stowarzyszenia i nie mam już żadnego powiązania ze szkołą. Wszystkie pytania tam należy kierować. Jeżeli istnieje podejrzenie, że popełniłem przestępstwo, to proszę zgłaszać do prokuratury – powiedział Zbigniew Michalak.

Radny Graczyk powiedział, że czeka na dokumenty z informacją od spółek i będzie sprawę wyjaśniał na posiedzeniach Komisji Rozwoju i Gospodarki Komunalnej Rady Miejskiej w Ostródzie.

Pytania radnych do prezesów:

  • Kto w danej spółce w latach 2018-2019 prowadzi obsługę prawną i jaki jest tego koszt?
  • Jakie spółki mają umowy marketingowe m.in. na promocję i reklamę?
  • Czy przygotowywane są dla spółek analizy prawne i ekonomiczne, ile kosztowały i czego dotyczył?
  • Czy spółki realizowały jakiekolwiek darowizny na rzecz osób prawnych i fizycznych, czy innych organizacji nieposiadających osobowości prawnej?
  • Czy spółki udzielały pożyczek i kredytorów dla osób prawnych i fizycznych, czy innych organizacji nieposiadających osobowości prawnej?
  • Dla kogo spółka Żegluga Ostródzko-Elbląska wykonuje usługę transportu osobowego (bez transportu publicznego), komu udziela takich usług, na jakich warunkach, na jakich dystansach i za jaką kwotę.

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.