UE WPUŚCIŁA NA RYNEK ŻYWNOŚCIOWY GROŹNEGO SZKODNIKA

Los bywa przewrotny, zwłaszcza kiedy u władzy w Europie są najgorszej maści istoty humanoidalne, produkty człowiekopodobne.

Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie, które zezwala na wprowadzenie na rynek larw pleśniakowca lśniącego (Alphitobius diaperinus) jako nowej żywności. Co ciekawe ten gatunek chrząszcza zasłynął z roznoszenia wirusów, bakterii oraz zjadania i infekowania pasz w kurnikach. Zainfekowane tym owadem kurniki przynoszą bardzo słabe wyniki produkcyjne i odnotowywana jest w nich zwiększona umieralność drobiu. Pleśniakowiec lśniący lubi też osiadać m.in w magazynach zbóż, mąki, kasz.

Przewrotność polega na tym, że obecność tego owada jest równoznaczna z niszczeniem żywności przeznaczonej dla człowieka, a teraz grupa gadów z Brukseli dopuszcza to coś do żołądków społeczeństwa. A nie oszukujmy się, korporacje branży spożywczej chętnie będą stosowały chrząszcza-szkodnika w formie sproszkowanej ze względu na mniejsze koszty produkcji… oraz dopłaty z Unii.

Pleśniakowiec został wpuszczony na rynek w ramach tzw. ”Nowej Żywności” (poniżej definicja):
Nowa żywność oznacza żywność, której nie stosowano do spożycia przez ludzi w znacznym stopniu w Unii przed 15 maja 1997 r., niezależnie od dat przystąpienia państw członkowskich do Unii. Może to być np. żywność:

  • nowoopracowana lub innowacyjna bądź
  • wyprodukowana z zastosowaniem nowych technologii i procesów produkcji.

Nowa żywność to również tradycyjna żywność pochodząca z państw trzecich, tj. spożywaną poza obszarem Unii Europejskiej, która nie została wprowadzona do obrotu na rynek unijny na masową skalę.

PODSTAWA PRAWNA

rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/58 z dnia 5 stycznia 2023 r. zezwalające na wprowadzenie na rynek larw Alphitobius diaperinus (pleśniakowca lśniącego) w postaci mrożonej, pasty, suszonej i sproszkowanej jako nowej żywności oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/2470.

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.