W LICZNYM GRONIE POBIEGLI WILCZYM TROPEM PO POLACH GRUNWALDZKICH

Przy niewielkim mrozie i jasnym niebie rozegrał wczoraj Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym.

Na Polach Grunwaldu zjawiło się ponad 100 uczestników, którzy biegnąc chcieli oddać cześć Żołnierzom Wyklętym. Po biegu można było odpocząć i nabrać sił przy ognisku i pieczonej kiełbasce. Świetna inicjatywa. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

źródło: Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.