WIECZNY SMRÓD, SPADEK ATRAKCYJNOŚCI GMINY, „PRODUKOWANE” MILIONY KURCZAKÓW ROCZNIE

Sprawa budowy fermy drobiu w Gminie Grunwald pomiędzy Mielnem a Pawłowem dalej trwa. W audycji Radia Olsztyn ”Śliska Sprawa” można było się dowiedzieć znacznie więcej na temat skutków potencjalnej budowy.

Mieszkańcy protestują w obawie o to, że smród nie da im żyć, ferma zatruje środowisko, a Gmina przestanie być atrakcyjna dla turystów. Jakie szanse mają mieszkańcy gminy Grunwald w starciu z inwestorem, który rozpoczął już ścieżkę inwestycyjną?

Na chwilę obecną zostało zawieszone postępowanie w sprawie, ponieważ zmarła jedna ze stron (właściciel gruntu), niemniej cała procedura z inwestycji ruszy ponownie za jakiś czas. Sam Wójt Adam Szczepkowski stwierdził, że zniechęcał Inwestora do budowy fermy, ale z drugiej strony nie powiedział, że kategorycznie nie zgadza się na jej budowę.

Podczas audycji przywołano ciekawy przykład istnego zagłębia ferm drobiu czyli Żuromina, gdzie na terenie jednego hektara potrafi stać 30 kurników. Jak twierdzi sama Burmistrz (Żuromina) skutek tego stanu rzeczy jest straszny. Uciążliwy odór, spadek wartości nieruchomości, niszczona infrastruktura, zagrożenie zdrowia i uciekający mieszkańcy, którzy nie chcą mieszkać w takich warunkach.

Wracając do Gminy Grunwald – miejsc pracy dla lokalnej społeczności również nie będzie wiele ponieważ nowoczesna ferma będzie w pełni zautomatyzowana. Do tego dochodzi jeszcze wzmożony ruch ciężarówek wożących same kurczaki jak i odpady. Dla samego inwestora jest to wygodna lokalizacja głównie ze względu bliskiego położenia krajowej „siódemki” oraz łatwy dojazd drogą wojewódzką do samego kurnika.

Ciekawe argumenty podczas transmisji Radia Olsztyn przywołał Sołtys Mielna Karol Duda, który podał tereny objęte ochroną, a znajdujące się ”rzut beretem” od Fermy –

  • W odległości ok. 0,5 km na północny–zachód znajduje się obszar Natura 2000 Dolina Drwęcy.
  • W odległości ok. 3,6 km na zachód znajduje się obszar Natura 2000 Ostoja Dylewskie Wzgórze.
  • W odległości ok. 0,4 km na północ od granicy fermy drobiu znajduje się Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Górnej Drwęcy, utworzony na mocy uchwały Sejmiku Wojwództwa Warmińsko-Mazurskiego z dnia 27 maja 2016 r..
  • W odległości ok. 3,4 km na północny-zachód od granicy fermy drobiu znajduje się Obszar Chronionego Krajobrazu Wzgórz Dylewskich, utworzony na mocy rozporządzenia nr 106 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 3 listopada 2008 r..
  • Od strony południowej (za drogą) znajduje się granica Obszaru Chronionego Krajobrazu Jeziora Mielno, utworzony na mocy rozporządzenia nr Nr 113 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 3 listopada 2008 r. 

– powiedział sołtys. Największym absurdem tego stanu rzeczy jest fakt, że tak bliska lokalizacja wspomnianych terenów pod względem prawnym nie ma żadnego znaczenia w kontekście budowy fermy. Jednak ma znaczenie dla ludzi…

Inwestor złożył wniosek o wydanie decyzji środowiskowej w Gminie Grunwald. Wójt burmistrz może wydać decyzje odmowne, ale to i tak nie przekreśli budowy fermy. Skoro Samorządowe Kolegium Odwoławcze może wydać decyzję zastępczą, która i tak pozwoli fermę budować. Inwestor ten już próbował otwierać fermy w okolicach Działdowa i Kozłowa, gdzie protesty skutecznie zniechęciły go do kontynuowania procesu inwestycyjnego.

Tylko czas nam powie jak się potoczy dalej kwestia fermy w Gminie Grunwald, w której mocno rozwija się agroturystyka i do której ”pukają” inwestorzy z innych branży.

 

POSŁUCHAŁ CAŁEJ AUDYCJI

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.