ZŁOŻYLI HOŁD POWSTAŃCOM WARSZAWSKIM NA RĘCE IRENY WÓJCIK

To był miły gest w stronę wszystkich którzy walczyli. Przedstawiciele Urzędu Miasta złożyli im hołd.

W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego żłożono hołd wszystkim powstańcom warszawskim na ręce Porucznik Ireny Wójcik, która podczas działań miała pseudonim „Zosia” i należała do oddziału harcerskiego „Szare Szeregi”

Szare Szeregi – kryptonim konspiracyjny Organizacji Harcerzy ZHP, potocznie także całego Związku Harcerstwa Polskiego, w okresie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej 1939–1945. Zostały powołane 27 września 1939 w Warszawie przez grono członków Naczelnej Rady Harcerskiej w mieszkaniu Stanisława Borowieckiego, Szefa Głównej Kwatery Męskiej.

Szare Szeregi współpracowały z Delegaturą Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Kraj oraz Komendą Główną Armii Krajowej. Były najliczniejszą konspiracyjną organizacją młodzieżową, w połowie 1944 r. skupiały ponad 15 tys. członków, w tym ok. 7 tys. harcerek. Poza Warszawą aktywnie działały m.in. w Radomiu, Gdyni, Krakowie i na Śląsku. Rozwiązane zostały 17 stycznia 1945 roku.

źródło: Miasto Ostróda

1 comments

Czy dzisiejsza młodzież zna hasło „ Bug Honor Ojczyzna” będąc harcerzem w Elbląskich hufcu latach 60tych w czasach PRLu było to nasze najważniejsze wyzwanie, a co z młodzieżą w III RP

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.