ABC PIERWSZEJ POMOCY PRZY ODMROŻENIACH. O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?

W  poniedziałek na terenie województwa warmińsko-mazurskiego rozpoczęły się ferie. Zima zachęca do aktywności. Na dzieci i młodzież z regionu czekają liczne lodowiska i stoki narciarskie, więc wybór jest naprawdę spory. Warto jednak wiedzieć o zagrożeniach związanych z zimową aurą i podejmować odpowiednie środki ostrożności, aby chronić siebie i innych przed skutkami niskich temperatur.

Odmrożenia ciała są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza w trakcie zimy, gdy niska temperatura i ekstremalne warunki atmosferyczne mogą prowadzić do urazów. Najbardziej narażone na odmrożenia są palce rąk i stóp, nos oraz małżowiny uszne. Pod wpływem zimna naczynia krwionośne obkurczają się, a tkanki narażone są na niedotlenienie.

– Na Warmii i Mazurach w 2023 roku 96 osób zgłosiło się do lekarza z powodu odmrożeń, a 32 pacjentów wymagało hospitalizacji. To bardzo poważna sprawa, ponieważ odmrożenia wyższych stopni mogą nieść trwałe następstwa, a w skrajnych przypadkach wiązać się nawet z koniecznością amputacji. – wyjaśnia Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa W-M OW NFZ i dodaje – Zdecydowanie lepiej zapobiegać odmrożeniom, niż je leczyć.

Kiedy może dojść do odmrożenia?

Temperatura poniżej 0°C to główna, ale nie jedyna przyczyna odmrożeń. Sprzyjają mu również wiatr i wilgoć, które sprawiają, że oziębienie tkanek następuje bardzo szybko, nawet przy temperaturach dodatnich. Szybciej dochodzi do odmrożenia także, gdy jesteśmy głodni, przebywamy na dużej wysokości, jesteśmy osłabieni i zmęczeni czy odwodnieni lub chorujemy na cukrzycę. Z powodu szybszej utraty ciepła bardziej narażone na odmrożenia są dzieci i osoby w podeszłym wieku.

Zima może być piękna i bezpieczna, pod warunkiem, że jesteśmy na nią odpowiednio przygotowani

Narodowy Fundusz Zdrowia w najnowszym Poradniku Pacjenta przypomina jak zapobiegać odmrożeniom ciała, co robić w przypadku ich wystąpienia oraz gdzie się zgłosić po pomoc medyczną podczas ferii zimowych.

Poradnik Pacjenta to praktyczny przewodnik po systemie ochrony zdrowia z perspektywy pacjenta. Pisany prosto i konkretnie. Wszystkie poradniki dostępne są na stronie https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/poradnik-pacjenta/

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.