Chcemy by Polska była europejskim, normalnym i nowoczesnym państwem dobrobytu

Chcemy by Polska była europejskim, normalnym i nowoczesnym państwem dobrobytu

 

Dlaczego kandyduje Pan do Sejmu?

Mam ciekawe życie, wspaniałą żonę, dwie świetne córki i wielu przyjaciół. Pracuję, realizuję swoje pasje. Aktywnie uczestniczę w życiu środowisk mundurowych i angażuję się w pracy społecznej. Codziennie, tak jak wielu Polaków, stykam się z polityką. Szczególnie w ostatnich latach ona jest wszechobecna. Wcześniej w polityce nie działałem aktywnie, ale wnikliwie obserwowałem co się w niej dzieje. I z przykrością muszę powiedzieć, że styl uprawiania polityki w naszym kraju nie odpowiada mi. Dla mnie polityka przede wszystkim powinna być służbą. Służbą dla obywateli, mającą na celu poprawę warunków ich życia i pracy oraz dynamiczny rozwój naszego kraju. Dlatego nie chcę się już tylko przyglądać, chcę mieć wpływ na sprawy mojej ojczyzny. Postanowiłem kandydować na posła w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej. Wierzę, że uda mi się wyeliminować tam partyjniactwo i zająć się wyłącznie sprawami ważnymi dla wszystkich ludzi.

 

Startuje Pan z listy Lewicy. Co Pana zdaniem jest najistotniejsze w programie wyborczym tej partii?

Program Lewicy został publicznie przedstawiony i z wszystkimi szczegółami jest dostępny w Internecie, zachęcam do jego lektury. Przedstawiamy w nim sposoby łagodzenia i eliminowania społecznych problemów. Motywem wiodący dla Lewicy jest bezpieczeństwo: publiczne, materialne, zdrowotne, ekologiczne. Bardzo źle oceniamy sytuację w służbie zdrowia, niekończące się kolejki, brak lekarzy – chcemy przeznaczyć połowę więcej niż dotąd, czyli nawet ponad 7% dochodów państwa, na ochronę zdrowia. Wskazujemy na degradację środowiska naturalnego – jesteśmy za odchodzeniem od węgla i wzrostem środków na zdrowe źródła energii, bo powinniśmy naszym dzieciom zostawić przyrodę czystszą niż jest dzisiaj. Jestem emerytowanym policjantem, bliskie są mi sprawy wszystkich służb mundurowych i uważam, że każda formacja powinna mieć w budżecie państwa zabezpieczone środki finansowe w odpowiedniej wysokości, tak jak jest to w przypadku wojska.

Przypomnę: to Lewica jest jedyną siłą polityczną w Polsce, która upomniała się o przywrócenie niesłusznie odebranych uposażeń emerytalnych żołnierzom i funkcjonariuszom służącym swojej ojczyźnie. To, co zrobiono tym ludziom jest złym, niebezpiecznym precedensem.

 

Jest Pan elblążaninem. Co chce Pan zrobić dla Elbląga, dla regionu, dla jego mieszkańców?

Gwarantem rozwoju miasta i regionu są oczywiście silne i zasobne samorządy, dlatego ważne jest, aby zagwarantować im odpowiedni udział w dochodach państwa, by nie narzucać dodatkowych zadań bez ich finansowego zabezpieczenia. Zwiększaniem możliwości rozwojowych samorządów jest chociażby należyte zabezpieczenie pieniędzy w subwencji oświatowej na podnoszenie płac naszych nauczycieli. Rozwiązaniem problemów finansowych samorządów byłby ich udział w podziale nie tylko podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych, ale także w podatku VAT – o to między innymi będę chciał zabiegać w przyszłym parlamencie. Ale nie tylko. Ważne dla naszego miasta i całego regionu są: ślimaczący się przekop Mierzei Wiślanej z pogłębieniem toru wodnego w Porcie Morskim Elbląg, rewitalizacja Kolei Nadzalewowej jako atrakcji turystycznej i rozwojowej, no i oczywiście przywrócenie małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim.

Wiele rozmawiam z przedsiębiorcami, skarżą się że coraz trudniej prowadzić  działalność gospodarczą, rosną koszty prowadzenia własnej firmy, sporo osób rezygnuje z biznesu. Dlatego planujemy wprowadzić mniejszy, ryczałtowy ZUS dla małych firm, uzależniony od osiąganych przychodów. Chcemy też wzrostu pensji minimalnej i likwidacji tzw. umów śmieciowych. Chcemy, żeby Polska była normalnym, europejskim, nowoczesnym państwem dobrobytu.

 

Czy w programie Lewicy są obszary poprawy życia seniorów?

Seniorom poświęcamy szczególną uwagę. Planujemy, że wszystkie leki na receptę będą kosztowały nie więcej niż 5 zł, a czas oczekiwania do lekarza specjalisty nie będzie dłuższy niż 30 dni. Wprowadzimy emeryturę minimalną w kwocie 1600 zł „na rękę” i emerytury wdowie. Osobom starszym, które potrzebują opieki i wsparcia, zagwarantujemy świadczenie minimalne w wysokości 2000 zł. Zniesiemy też zakaz aktywności zawodowej dla opiekunów pobierających świadczenia związane z opieką, a osobom z niepełnosprawnością zapewnimy wsparcie asystenta osobistego.

 

A co z młodymi ludźmi?

Młodzi ludzie w Polsce są bardzo aktywni i przedsiębiorczy, więc chcemy im stworzyć warunki dobrego startu i konkurencyjności na rynku międzynarodowym. Planujemy budowę mieszkań na wynajem z czynszem za 50-metrowe mieszkanie poniżej 1000 złotych. Chcemy zagwarantować dla każdego dziecka miejsce w żłobku i przedszkolu. Znacząco zwiększymy wydatki na oświatę i szkolnictwo wyższe. I jeszcze coś, co ucieszy małżeństwa nie mogące mieć dzieci: wprowadzimy bezpłatne „in vitro”. Oczywiście zachowamy program „Rodzina 500+”, „becikowe” i inne osiągnięcia socjalne.

Program Lewicy gwarantuje bezpieczeństwo, rozwój, ład i porządek. Gwarantuje wzrost zamożności każdemu, bez względu na wiek, płeć, wykształcenie, czy światopogląd.

Po to, abym mógł realizować ten program, potrzebny mi Twój głos, za który już dziś dziękuję.

 

 

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.