KLESZCZE ATAKUJĄ. CHROŃ TAKŻE SWOJEGO PUPILA

Sezon na te pasożyty zewnętrzne właśnie trwa. Idąc na spacer do lasu, staramy się odpowiednio ubrać oraz stosować środki odstraszające insekty.

Warto jednak pamiętać o naszych czworonożnych przyjaciołach. Największa aktywność kleszczy w Polsce to kwiecień, maj i czerwiec. Na przełomie sierpnia i września trochę spada, okres jesienno zimowy to czas hibernacji. Należy jednak pamiętać, że po ukąszeniu kleszcza pies może zachorować  m.in. na babeszjozę, boreliozę, anaplazmozę. Zarażeniu mogą ulegać psy i koty w każdym wieku i każdej rasy. Jeżeli kleszcz będzie utrzymywał się na zwierzęciu powyżej 48 godzin, może dojść do zarażenia zwierzęcia i powstania pierwszych objawów choroby. Najczęstsze objawy to: apatia, podwyższona temperatura, kulawizna, ciemny smolisty mocz, anemizację błon śluzowych. Wówczas należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza weterynarii. Choroba jest dość trudna do leczenia, dlatego najlepiej jej zapobiegać poprzez stosowanie środków odstraszających kleszcze. Najlepiej pytać o te środki w Lecznicach Weterynaryjnych. Lekarze weterynarii dysponują środkami o największym procencie skuteczności. Występują one w postaci obroży lub spot on-u (krople na kark).

Pamiętajmy też, że po każdym spacerze (szczególnie po lesie lub łąkach) należy nasze zwierzęta dokładnie obejrzeć i w przypadku znalezienia kleszcza – usunąć go samemu (poprzez wyciągnięcie go specjalną pęsetą) lub udać się do lekarza weterynarii. Nie wolno kleszcza smarować tłuszczem czy alkoholem. Pamiętajmy o jednej prostej zasadzie: Lepiej zabezpieczać niż leczyć.

 

Red.

1 comments

taki środek trzeba też dostosować do wagi psa, zazwyczaj dzielą preparaty na takie dla małych i dużych, ale na ulotce zawsze jest dawka ile na kilo, fiprex ma to dość precyzyjnie opanowane tylko trzeba pamiętać żeby robić to regularnie co jakiś czas wtedy kleszcze się odczepią na długo 😉

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.